Szereplők:
Vitay Georgina
Vitay tábornok, Gina édesapja
Mimó néni, Gina nagynénje
Kuncz Feri hadnagy, Gina szerelme
Marszell, Gina francia nevelőnője
Horn Mici, a Matula egykori növendéke
Zsuzsanna testvér, Gina prefektája
Erzsébet testvér, prefekta
Torma Gedeon, a Matula Lánynevelő Intézet igazgatója
Kalmár Péter, Gina osztályfőnöke, honismerettanár
Kőnig, magyar- és latintanár
Gigus tanárnő, francia- és némettanár
Truth Gertrúd, tornatanár
Kis Mari, Torma Piroska (az igazgató unokahúga), Bánki, Murai, Szabó Anikó, Cziller, Ari, Gina ötödikes osztálytársai a Matulában
Kun, Krieger, Zelemér, intézeti diákok
Aradi, 8-os tanuló
Mráz, üveges (és ellenálló)
nagytiszteletű úr, vallástanár
Suba, matulás altiszt
Ruppert, a Kokas Pál gimnázium igazgatója
Szenttamássy Kázmér, városparancsnok (személyesen nem jelenik meg, csak megemlítik)
Wallner, „a vagongyárból”, ellenálló
Műfaja:
regény, fejezetekre tagolódik.
Helyszínek:
Budapest, Árkod.
Szabó Magda kivételes műveltsége és tanári pályafutásának sikerei révén olyan alkotásokat hozott létre, amelyek mind a fiatalok, mind a felnőttek számára maradandóak. Az 1970-ben megjelent „Abigél” című regénye is ilyen mű, amelyet saját fiatalkori élményei inspiráltak, különösen a debreceni Dóczi Leánynevelő Intézetben töltött évek.
A regény narratíváját egy külső elbeszélő vezeti, ám az eseményeket valójában Gina, a fiatal főszereplő szemszögéből látjuk. Az olvasó könnyen azonosulhat a fiatal lány érzéseivel és átélheti azokat a drámai eseményeket, amelyek formálják a történetet.
Az Abigél rövid története
A cselekmény 1943-ban, a II. világháború kellős közepén kezdődik. A történet főszereplője, Vitay Georgina, egy 15 éves, félárva lány, akit édesapja, egy tábornok, váratlanul intézetbe küld. A gazdag polgári családból származó, elkényeztetett Gina élete gyökeresen megváltozik a szigorú intézeti szabályok, társai és édesapja nemzetközi szintű gondjai közepette. A lány fokozatosan felelősségteljes, érett felnőtté válik, aki szembenéz a kihívásokkal és felismeri a valódi értékeket.
Szabó Magda: Abigél olvasónapló
Gina intézetbe kerül
Vitay Georgina, a 14 éves budapesti lány gondtalan, boldog életet él édesapjával, Vitay tábornokkal és francia nevelőnőjével, Marszellal a Gellérthegyen álló villájukban. Gina, aki a Sokoray Atala Gimnázium tanulója, a nagypolgári elit kiváltságait élvezi: rendszeresen részt vesz nagynénje, Mimó néni táncos teadélutánjain, és egy fiatal hadnagy, Kuncz Feri is udvarol neki. Az idilli életet azonban váratlanul felkavarja a II. világháború: a tábornok egy nap közli lányával, hogy az ősz beköszöntével vidéki intézetbe kerül, ahol határozatlan ideig kell maradnia.
Ginát megrázza a hír, különösen, mivel édesapja nem árulja el, miért kell elhagynia otthonát, és hova kerül. A kislány először arra gyanakszik, hogy egy új asszony áll a háttérben, ám hamar rájön, hogy tévedett. Az ismeretlen jövő rémisztő számára.
Matula püspök iskolája
Vitay tábornok személyesen kíséri el Ginát új iskolájába, Árkodra, egy kisvárosba a nyugati határ közelében, amely híres az iskoláiról. Az autóút során apa és lánya csendben ülnek egymás mellett, feszült hallgatásban. Gina végül a Matula püspökről elnevezett szigorú lánynevelő intézet tanulója lesz. Az iskola kapujában rövid, ám fájdalmas búcsút vesz édesapjától, majd megismeri új igazgatóját és prefektáját, a fiatal Zsuzsanna testvért. A tábornok egyetlen ígéretet tesz: minden szombaton felhívja telefonon.
Az első ismerősök
A Matula Intézet szigorú szabályai és zárt világa teljesen idegen Gina számára, aki az új környezetben szinte folyamatosan sír. Az intézetben minden személyes holmiját elveszik tőle, helyette új, puritán ruházatot és felszerelést kap. Egyetlen dolgot sikerül elrejtenie: a retiküljéből származó néhány tárgyat a fürdőszoba ablakánál lévő muskátlis ládába rejti, de maga a retikül tarisznyára cserélődik. Gina két új osztálytársával, Kis Marival és Torma Piroskával is megismerkedik; utóbbi az intézet igazgatójának árva unokahúga. A két lány megpróbálja felvidítani Ginát, de erőfeszítéseik alig hoznak eredményt – csupán egy halvány mosolyt csalnak a pesti lány arcára.
Abigél legendája
Ebéd előtt Gina sétálni indul a kertbe Kis Marival és Tormával, akik az intézet szabályait és hagyományait magyarázzák neki. A lányok egy furcsa szokást is bemutatnak: minden év elején az osztály névsor szerint „férjhez megy” az iskola leltárjegyzékéhez, amely titkos játékuk forrása. Gina mindezt gyerekesnek és komolytalannak tartja, ahogy az „Abigél” nevű csodatévő szobor legendáját is, amelyről a matulások azt állítják, hogy bárki bajba jutottnak segít, ha üzenetet hagy a szobor tálkájában. A lányok lelkes beszámolói Abigél jótetteiről azonban Ginában csak további szomorúságot keltenek; nem tud hinni ebben a gyerekes mesében.
Terrárium és árulás
A tanévnyitó istentisztelet másnapján Gina bemutatkozik új tanárainak. Osztályfőnökük, Kalmár Péter, egy jóképű, sármos férfi, akiért minden lány titkon rajong. Az órák előtti csendes félórában az ötödik osztály hagyományos játékára kerül sor, ahol a diákok „férjhez mennek” az iskola leltárjegyzékében szereplő tárgyakhoz. Gina számára ez a játék gyorsan rosszra fordul, amikor „férjül” egy terráriumot kap. A lány felháborodik, és hevesen tiltakozik a kijelölt „pár” ellen, még tréfából sem hajlandó elfogadni. A vita közepette Kalmár Péter belép a terembe, és kiküldi Ginát a folyosóra.
A folyosón Kőnig, a szelíd és segítőkész latintanár próbálja megnyugtatni a dühös Ginát, de ekkor megjelenik az igazgató, aki azonnal magához hívatja a lányt. Gina felindultságában beárulja az osztályt, felfedve a több éve fennálló „férjhez menési” szokást.
Kiközösítve
Gina rögtön megbánja tettét, de már késő. Az osztály tagjai az igazgatónak azt hazudják, hogy csupán a szomorú, budapesti lányt akarták ezzel a játékkal felvidítani, és valójában nincs szó semmilyen hagyományról a Matulában. A büntetés azonban nem marad el: Ginát, valamint Kis Marit, Szabót és Murait egy hétre eltiltják a sétáktól.
Gina bocsánatot kér osztálytársaitól, de azok kiközösítik, levegőnek nézik, nem szólnak hozzá. Az elszigeteltség és megbánás érzése teljesen magába roskasztja. Még az sem nyújt vigaszt, hogy édesapja telefonon keresztül próbál kapcsolatot tartani vele, mivel a beszélgetésekre Zsuzsanna és az igazgató jelenlétében kerül sor, és Gina nem panaszkodhat. A lány elkeseredésében a tanulásba temetkezik, de fejében már megszületik az elhatározás: megszökik a Matulából.
Gina szökni készül
Gina egyre elszántabban tervezi szökését a Matula szigorú falai közül. A feladat nem könnyű, hiszen az intézet szinte börtönként működik: a diákok teljesen elszigeteltek a külvilágtól. Az ötödik osztályban példás szorgalom uralkodik, mindenki keményen tanul, mintha versenyezni akarnának egymással – Gina is kivétel nélkül a könyvekbe temetkezik. Az osztály erőfeszítéseit siker koronázza: ebben a hónapban őket éri az a megtiszteltetés, hogy részt vehetnek egy játékos teadélutánon Horn Micinél, az iskola egykori diákjánál, ahogy a Matula hagyománya szerint minden hónapban a legjobban teljesítő osztályt megjutalmazzák ezzel a lehetőséggel. Míg osztálytársai izgatottak a hír hallatán, Gina számára ez csak egy lehetőség a szökésre.
Egy süteményes csomag is érkezik Ginának édesapjától, ám amikor megkínálja belőle osztálytársait, senki sem fogad el belőle egyetlen darabot sem. A kislány egész éjjel sír, de társai ridegen elfordulnak tőle.
Horn Micinél. A szökés
Gina lelkét egyedül a szökés terve tartja életben. Szorgalmasan tanul és igyekszik minden órán a legjobban teljesíteni, bár a tanárok közül egyedül Kőniget nem kedveli, akit gyenge jelleme miatt nem tart igazi férfinak. Végül elérkezik a várva várt nap: az osztály útnak indul Horn Micihez egy uzsonnára. Gina előre megtervezi menekülését, és búcsúlevelet hagy az osztálynak, amelyben keserűen leírja, mennyire gyűlöli őket.
Az úton egy különös papírlapot találnak, amelyet az árkodi ellenállók tűztek ki, és amely a háború értelmetlenségére hívja fel a figyelmet, felszólítva a fegyverek letételére. Kalmár Péter osztályfőnök felháborodik a felhíváson, míg az osztály Horn Micinél élvezi a vendéglátást: finom sütemények és vidám játékok várják őket. Gina azonban a háttérben marad, betegséget színlelve rendszeresen a mosdóba vonul, majd egy megfelelő pillanatban az ablakon át megszökik.
A zuhogó esőben az ismeretlen város utcáin futva igyekszik elérni a vasútállomást, hogy egy gyorsan induló vonattal visszatérhessen Budapestre. Ám a szerencse elpártol tőle: Kőnig tanár úr váratlanul felbukkan, és visszaviszi az elázott, kétségbeesett lányt az intézetbe.
Kudarc. A tábornok
Gina dühe csak tovább nő Kőnig iránt, amiért a tanár megakadályozta szökési kísérletét. Még mindig abban reménykedik, hogy az eset miatt elbocsátják a Matulából, és végre hazatérhet apjához. Kőnig azonban másképp dönt: megpróbálja megmenteni a lányt a súlyosabb következményektől, és azt állítja Zsuzsannának, hogy Gina csak rosszul lett, nem akarta megzavarni az osztály mulatságát, ezért egyedül indult haza, de eltévedt. Gina hiába vallja be, hogy valóban szökni akart, senki nem hisz neki; lázas állapotban a betegszobába viszik.
Gina kétségbeesésében elárulja Zsuzsannának, hogy búcsúlevelet is hagyott az ágyában, de a levélnek nyoma sincs, így mindenki azt hiszi, a láz miatt beszél összevissza. A lány hosszú ideig betegeskedik, levertsége sem enyhül. Ám felépülése után váratlan öröm éri: édesapja meglátogatja őt.
Hajda úr cukrászdájában
A tábornok elviszi Ginát egy cukrászdába, ahol a kislány végre kiöntheti a szívét. Könnyek között meséli el apjának az összes sérelmét: a kiközösítést, a szökési kísérlet kudarcát, és könyörög, hogy vigye haza. Gina abban reménykedik, hogy apja azonnal elviszi őt a Matulából, de ehelyett a tábornok kénytelen elmagyarázni neki, miért kell mégis ott maradnia. Kiderül, hogy édesapja az ellenállási mozgalom egyik vezetője, aki szerint a háború folytatása értelmetlen, mivel az már elveszett. Céljuk, hogy az ország a lehető legkevesebb veszteséggel kerüljön ki a konfliktusból.
A tábornok elmondja, hogy Ginát azért kellett eltávolítania Budapestről, mert tartózkodási helyének felfedése az ellenség számára zsarolási lehetőséget adna. Arra kéri lányát, hogy maradjon erős, és ne próbálkozzon újabb szökéssel, illetve ne lépjen kapcsolatba senkivel, amíg ő érte nem jön. Azt is elárulja, hogy Ginát Árkodon a polgári ellenállás egyik vezetőjére bízta, akit a lány már ismer, de nem tudja, ki az.
Gina megérti a rábízott titok súlyát, és felelősségteljesen, immár felnőttként tér vissza a Matulába, apja által küldött süteményekkel a kezében.
A szobor megszólal
Gina egyre többet gondolkozik azon, ki lehet az árkodi polgári ellenállás vezetője, de nem jut közelebb a megoldáshoz. A cukrászdából hozott süteményeket leadja a konyhán, ahonnan az ügyeletes testvér szétosztja az ötödik osztály diákjai között. A lányok először örömmel fogadják a finomságokat, ám amikor megtudják, hogy Gina küldte őket, úgy döntenek, hogy visszafizetik az árukat. Az osztály a vasárnapi perselypénzt adja oda Ginának, így másnap kabátgombokat lesznek kénytelenek a templomi perselybe dobni. Gina mélyen elszomorodik a megaláztatástól és attól, hogy senki sem hajlandó vele beszélni.
Aznap este az ágyában azonban váratlanul egy levelet talál, amelyet a csodatévő Abigél szobrától kap. A levélben az áll, hogy Abigél magához vette Gina búcsúlevelét, és biztosítja őt, hogy mindig fordulhat hozzá bizalommal, mert segíteni fog neki.
Légiriadó
Gina hálás az ismeretlen Abigélnek, de továbbra sem tudja, ki lehet a szobor mögött rejtőzködő személy. Másnap a vasárnapi istentiszteleten részt vesz a nagytiszteletű püspök is, aki szigorú tekintettel figyeli a matulásokat. Az osztály lányai feszülten ülnek, aggódva, hogy a püspök észreveszi, kabátgombok kerülnek a perselybe a pénz helyett. Gina azonban váratlan lépésre szánja el magát: előreverekszi magát, és az egész osztály nevében bedobja az összes pénzt a perselybe. Ezért az igazgató dicséretben részesíti, de társai továbbra sem bocsátanak meg neki.
Délután légiriadót tartanak az iskolában, amely ugyan csak egy próba, de az ötödik osztály diákjai mélyen átérzik a háború félelmét és szörnyűségeit. A megrázó élmény végül megenyhíti őket: sírva egymás nyakába borulnak, és megbocsátanak Ginának.
Kirándulás
A Matula minden diákja és tanára egy közös kirándulásra indul az iskola birtokára, ahol fizikai munkát végeznek: gyümölcsöt és zöldséget szüretelnek. A természetben töltött idő felszabadultságot hoz mindenkinek, és a diákok élvezettel vetik bele magukat a munkába. A vasútállomáson azonban újra találkoznak az árkodi ellenállók üzenetével, amely a harcok befejezésére szólít fel.
A szüret közben egy váratlan baleset történik: Zsuzsanna nővér megbotlik, és majdnem a vonat alá zuhan, az esés után pedig eszméletét veszti. Szerencsére komolyabb sérülést nem szenved, de az incidens során kiderül, hogy Kalmár Péter osztályfőnök szerelmes Zsuzsannába. A nő azonban nem viszonozza érzéseit, mert Kőniget kedveli. Az osztály számára érthetetlen, miért választja Zsuzsanna a jelentéktelennek és gyengének tartott Kőniget a jóképű Kalmár helyett, akit ők „álomférfinak” tartanak.
Groteszk portré
A kirándulás után Kőnig házi dolgozatot ad az ötödik osztálynak, melynek témája egy portré megírása – bárki jellemzése. Gina elmeséli osztálytársainak, hogy korábbi iskolájában mindig két változatot készítettek: egy hivatalos, beadandó fogalmazást és egy szórakoztató, otthonra szánt verziót. Az ötödikesek úgy döntenek, hogy ők is elkészítenek egy második, groteszk portrét.
Az írási idő közepén váratlanul megjelenik a nagytiszteletű püspök, hogy ellenőrizze, hogyan halad a munka. Gina és Torma groteszk portréit fel kell olvasni: Gina Kőnigről, Torma pedig a nagybátyjáról, az igazgatóról írt szatirikus jellemzést. Kőnig gyorsan közbelép, és azt állítja, hogy a groteszk portré volt a feladat, így a püspök nem gyanakszik. Az osztály tagjai azonban pontosan tudják, kikről szólnak a leírások. Ennek ellenére Ginát és Tormát súlyosan megbüntetik.
Kőnignél. Abigél újra megszólal
Gina újabb büntetést kap Kalmár Pétertől: az osztályfőnök arra kötelezi, hogy Kőnig tanár úr előtt, Zsuzsanna testvér jelenlétében kérjen bocsánatot a sértő portréért, amelyet róla írt. Kalmár valójában ezzel a büntetéssel Kőniget akarja újra megalázni, mivel még mindig haragszik rá Zsuzsanna miatt. Kőnig azonban nem neheztel, és még mielőtt Gina megszólalhatna, megbocsát neki.
Aznap este Gina újabb üzenetet kap Abigéltől, amelyben arra figyelmeztetik, hogy kerülje a további botrányokat, mert nem biztos, hogy mindig védelmet nyújthatnak neki, és nem minden tanár lesz olyan elnéző, mint Kőnig.
Az összetört akvárium. Búcsú a tábornoktól
Egy reggel váratlan esemény rázza meg az iskolát: valaki betört az igazgató szobájába, látszólag semmit sem vitt el, de összetörte az akváriumot, és az igazgató kedvenc halai elpusztultak. Ginát bízzák meg a rendrakással, amit örömmel fogad, hiszen így elkerülheti a magyardolgozat írását. Zsuzsanna azonban a csendes pihenő alatt megíratja vele a dolgozatot Kőnig helyett.
Aznap este váratlan látogató érkezik: Vitay tábornok, Gina édesapja. A kislány boldog, de az apja elbúcsúzni jött. Közli vele, hogy munkája olyan szakaszba lépett, ahol nem tudja többé látogatni, és lehet, hogy telefonon sem tud jelentkezni. Kéri Ginát, hogy maradjon kitartó, és reméli, hogy hamarosan újra találkoznak.
Gina mélyen aggódik apja biztonságáért, de most már nem vágyik a szökésre, mert egyre jobban érzi magát a Matulában. A tábornok azt kéri tőle, hogy vigyázzon magára, és ne menjen el senkivel, csak ha ő maga jön érte.
Miklós-napi istentisztelet
December elérkeztével a Matula diákjai izgatottan készülnek a karácsonyra, de a Miklós-napi istentisztelet váratlan fordulatot vesz. Az árkodi ellenállók kicserélik a templomi tábla énekeit, így az egész iskola háborúellenes zsoltárokat énekel. A diákok és tanárok megdöbbenése közepette a hangulat feszülté válik. Közben mindenki a hazautazásra készül, Gina is izgatottan várja, hogy apja érte jöjjön karácsonyra.
Okmányok
A karácsonyi időszak előtti hetekben Gina szoros barátságot alakít ki Bánkival. Bánki azonban különösen szomorú, miután édesanyja nemrég meglátogatta. Gina próbálja megtudni, mi bántja barátnőjét, de Bánki nem osztja meg vele a gondjait. Gina ezért segítségért fordul Abigélhez, akiben már ő maga is hisz. Nemsokára válasz érkezik: kiderül, hogy Bánki és még négy diák zsidó származású, és a Hitler rendeletei miatt veszélyben vannak. Az igazgatói szobába történt betörés során valaki ellopta a diákok okmányait, hogy megvédje őket. Gina kapja meg az új, módosított iratokat, amelyek már nem jelentenek veszélyt a lányok és családjaik számára. Az ő feladata, hogy eljuttassa azokat a megfelelő kezekbe.
Gina hálás a csodatévő Abigélnek
Gina hálával gondol Abigélre, aki ismét segített. A karácsonyi bibliaismereti versenyt végül Bánki nyeri meg, míg Gina az utolsó helyen végez, amitől elszomorodik, de osztálytársai bíztatják, hogy jövőre jobban teljesít majd.
Karácsony
Karácsonykor a Matula intézet diákjai közül csak Gina és Torma maradnak bent, míg a többiek hazautaznak családjukhoz. A két lány a tanárokkal és az igazgatóval ünnepli az ünnepet, de mindketten szomorúak: Gina, mert apja nem jött el, Torma pedig, mert nincs senkije, akivel osztozhatna az ünnepen. Apró ajándékokkal próbálják felvidítani egymást.
Közben Zsuzsanna egy titokzatos hódolótól jegygyűrűt kap ajándékba. Azt feltételezi, hogy az ajándékozó Kőnig, de a latintanár ridegen elutasítja, és kijelenti, hogy ő Horn Micit szereti. Kiderül, hogy a gyűrű valójában Kalmár Péter ajándéka, ám Zsuzsanna nem viszonozza az érzéseit.
Gina egy hirtelen ötlettől vezérelve fel akarja hívni apját telefonon, de Kőnig közbelép és megakadályozza. A lány haragja tovább nő a tanár iránt, amit Zsuzsannának is elmond, aki emiatt megharagszik rá. Az országban eközben drámai fordulat következik be: a németek megszállják Magyarországot.
Éjféli randevú
Gina életében újabb váratlan fordulat következik be. Egy vasárnapi istentiszteleten meglátja a templomban Kuncz Ferit, régi szerelmét. A hadnagy valóban miatta jött Árkodra, és titkos üzenetet küld neki: éjfélkor várja őt a kerti kiskapunál, hogy beszéljenek, mert Gina apja nagyon beteg. Bár Gina kissé megijed a hírtől, mégis izgatott lesz, és megosztja a tervet a többiekkel. Különösen Bánki örül, mert karácsony előtt ő írt egy levelet Kuncz Ferinek, hogy Gina tartózkodási helyéről értesítse, így a kislány ne legyen annyira szomorú.
Az ötödikesek megszervezik a találkozót: Torma eljátssza, hogy rosszul lesz, hogy eltereljék Zsuzsanna figyelmét, míg a többiek segítenek Ginának kiszökni az ablakon keresztül, majd visszajutni.
A találkozó sikerrel jár. Feri elmondja Ginának, hogy el kell vinnie őt apjához, mert a tábornok szívproblémákkal küzd. Bár Gina kicsit furcsállja a dolgot, a hadnagy biztosítja, hogy ő az árkodi ellenálló. Gina megbízik benne, és megegyeznek, hogy másnap éjfélkor Feri segít neki megszökni. A várva várt szerelmes csók azonban elmarad.
Az árkodi ellenálló
Gina már nem osztja meg szökési tervét az osztálytársaival, mert nem akarja bajba sodorni őket. Vidámsága és izgatottsága annyira felerősödik, hogy örömében ajándékokat oszt szét. A régen elrejtett retikül kincseit az árva Tormának adja, ám rajtakapják őket, és Gina példátlanul szigorú büntetést kap az igazgatótól. A lányt azonban ez sem érdekli: gondolatai csak az éjszakai szökés, Feri és az apja körül forognak.
Gina sikeresen kimászik az ablakon, ám a terv kudarcba fullad, amikor rajtakapják őket. A lány visszarohan a szobájába, míg Feri elmenekül. Könnyek között bújik vissza az ágyába, ahol egy üzenetet talál Abigéltől. A „szobor” leleplezi magát: ő az árkodi ellenálló, és nála van az apjától kapott nyaklánc. Figyelmezteti Ginát, hogy Kuncz Feri valójában csaló, aki azért jött, hogy elvigye őt, és zsarolással kényszerítsék az apját, akit a németek elfogtak, hogy kiadja társai nevét. Abigél arra kéri Ginát, hogy maradjon nyugodt, mert vigyázni fog rá.
Kuncz Feri a Matulában
Ginára újabb veszély leselkedik, amikor Kuncz Feri megjelenik a Matulában, és az igazgatótól kéri, hogy adja ki neki a lányt, hogy beteg édesapjához kísérhesse. Az igazgató azonban nem engedi át Ginát, mivel megesküdött a tábornoknak, hogy csak személyesen neki adja át a kislányt. Gina egyelőre megmenekül, de az iskola épületének foglyává válik, és még sétára sem léphet ki.
Gedeon napja
Elérkezik az igazgató, Torma Gedeon névnapja, amikor váratlan látogató érkezik a Matulába: Horn Mici. Nagy mennyiségű süteménnyel és játékokkal érkezik, hogy megünnepeljék az igazgatót, és a diákok örömmel fogadják a mulatságot. Azonban ez csak egy elterelő hadművelet: célja Gina szökésének előkészítése. Horn Mici titokban közli Ginával, hogy nincs biztonságban az iskolában, ezért még az éjjel menekülnie kell Zsuzsanna testvér ruhájában, és a saját lakására kell mennie. Mici addig fedezi őt. Gina félve, de engedelmeskedik, és elindul az éjszakába.
Abigél
Gina az éjszaka leple alatt eléri Horn Mici házát, de rájön, hogy a kulcsot az intézetben felejtette. Szerencsére hamarosan megérkezik Mici, aki beengedi. Gina – most már Makó Anna álnéven – pár napig ott marad, mielőtt elviszik a városból. Ám eközben minden titokra fény derül. Kiderül, hogy Kőnig és Zsuzsanna végül egymásra találnak, és Kőnig bevallja, hogy régóta szerette Zsuzsannát, de féltette őt, ezért távolságot tartott.
De ki volt valójában Abigél, az árkodi ellenálló? Az, akit senki sem gyanúsított volna: Kőnig tanár úr. Amikor Gina megtudja az igazságot, mélyen elszégyelli magát, amiért nem ismerte fel, és gyűlölte azt az embert, akinek végső soron mindent köszönhetett.