Katona József: Bánk bán olvasónapló

Katona József: Bánk bán olvasónapló

Szereplők

II. Endre, magyarok királya
Gertrudis, királyné
Béla, Endre, Mária – kisgyermekeik
Ottó, Berchtoldnak, a merániai hercegnek a fia, Gertrudisnak testvéröccse
Bánk bán, Magyarország nagyura
Melinda, a felesége
Soma, fiacskájok
Mikhál bán, Simon bán – Melinda bátyjai
Egy zászlósúr
Petur bán, bihari főispán
Myska bán, a királyfiak nevelője
Solom mester, ennek fia
Bendeleiben Izidóra, türingiai leány
Egy udvornik
Biberach (Ottó embere), egy lézengő ritter [lovag]
Tiborc, paraszt, „hűséges szolga”
Zászlósurak, Vendégek, Udvornikok, Udvari asszonyok, Ritterek, Békétlenek; Katonák, Jobbágyok

A mű keletkezése

Az 1814-ben indult Erdélyi Múzeum folyóirat – melyet Döbrentei Gábor irodalmár, akadémikus és munkatársai alapítottak – „Eredetiség s jutalomtétel” címmel pályázatot hirdetett. A felhívás célja az volt, hogy ösztönözze a magyar alkotókat a hazai történelmi események feldolgozására, kerülve a korabeli nyugati irányzatok hatását.

A pályázat arra biztatta a tehetségeket, hogy serkentsék „a közöttünk rejtőző Genie alkotóvágyát”. Az első helyezett nem csupán elismerésben, hanem pénzjutalomban is részesült, és egy év állt rendelkezésre a művek elkészítésére; a benyújtási határidő 1815 szeptemberének vége volt. Feltehetően ez a pályázat inspirálta Katona Józsefet is, aki a kolozsvári versenyre beküldte az ős-Bánk bánt, a későbbi Bánk bán dráma korai változatát. Elképzelhető, hogy más drámáinak verses átdolgozásait is csatolta.

Az ős-Bánk bán részletei hosszú ideig csupán a Rosta című kritikában voltak ismertek, mígnem 1913-ban, Maglódon előkerült a teljes szöveg. Császár Elemér irodalomtörténész, akadémikus vezetésével még abban az évben könyv formájában is megjelentették.

Katona József: Bánk bán olvasónapló

I. fejezet

A dráma II. Endre udvarában bontakozik ki, ahol az uralkodó felesége, Gertrúdis királyné és öccse, Ottó is jelen vannak. Ottó, aki megszállottan vágyik Bánk bán feleségére, Melindára, Biberach tanácsát kéri, hogy vajon Melinda viszonozná-e közeledését. Biberach egyértelművé teszi: Melinda hűséges és szerető feleség, aki sosem hagyná el Bánkot. Ottó azonban nem hajlandó elfogadni a visszautasítást.

Melinda két bátyja, Simon és Mikhál, Spanyolországból érkeznek az udvarba. Mikhál visszatérne hazájába, ám Simon úgy véli, új életet kell kezdeniük itt. Eközben egy helyi kocsmában Petúr bán keményen bírálja Gertrúdis királynő viselkedését, de végül Simon és Mikhál lecsillapítják. Mindannyian Melindában bíznak, akinek erkölcsi tartása túlmutat a királyi udvar intrikáin. Petúr bán titokban üzenetet küld Bánk bánnak, de csak annyit árul el, hogy a jelszó: Melinda. Bánk megérkezésekor megdöbbenve érzékeli, hogy felesége neve titkokat rejt, ami rossz előérzetet kelt benne.

A helyzet tovább bonyolódik, amikor Ottó Biberachtól megtudja, hogy Melinda hajlandó találkozni vele. A herceg azonban hiába próbálja elcsábítani Melindát, aki kitart férje mellett. Ekkor váratlanul megérkezik Gertrúdis királyné, aki azonnal felismeri a helyzetet, és haragra gerjed Ottó közeledése miatt. Melinda azonnal távozik, mihelyt a királyné megjelenik.

A dráma szálai Biberach közbelépésével futnak össze: két különböző szert ad Ottónak – egy ajzószert Melindának, és altatót Gertrúdisnak. Az események végül a királyné körül kulminálnak, akiről Bánk bán mindenfelől csak rosszat hall.

II. fejezet

Petúr bán és hívei éles kritikával illetik Gertrúdis királynét, és még a leváltásán is elgondolkodnak. Tervüket az éjszaka folyamán akarják végrehajtani, de Mikhál és Bánk bán nem értenek egyet a szándékkal. Végül sikerül lebeszélniük mindenkit a merész tervről, kivéve Petúrt, aki makacsul kitart elhatározása mellett.

A vita fokozódásával dulakodás tör ki a két bán között, ám a küzdelem megszakad, amikor Petúr meghallja Endre király nevét, és visszahúzódik. Ekkor lép színre Biberach, aki szintén ismeri a jelszót, és mindent feltár Bánk bán előtt. Az új információk birtokában Bánk bán nyugtalanul indul Melindához, attól tartva, hogy feleségét Ottó társaságában találja majd.

III. fejezet

Bánk bán kérdőre vonja feleségét, Melindát, aki térdre borulva, mélyen megalázottan próbálja bizonyítani ártatlanságát. A vádak ismét Gertrúdis királynét célozzák, ami Bánk bánban bizonytalanságot ébreszt; nem tudja, kinek higgyen a kialakult helyzetben.

Eközben Ottó ismét Biberach lovaghoz fordul segítségért, de az továbbra sem hajlandó támogatni őt. Ottó ekkor fenyegetőzni kezd, és dühében, amikor Biberach kitart elutasítása mellett, késsel rátámad és megsebesíti. A súlyosan sérült Biberach fogadalmat tesz Myska bánnak: ha segít neki felépülni, cserébe számos titkot tár majd fel előtte.

IV. fejezet

Gertrúdis királynő Izidórától értesül mindenről: Bánk bán hazatéréséről, Ottó gyilkossá válásáról, és az altatós ital keverésének történetéről. Izidóra engedélyt kér a királynőtől, hogy elhagyhassa az országot.

Egy feszült találkozón Melinda és Gertrúdis szemtől szemben állnak egymással. Melinda dühösen szembesíti a királynőt, minden felelősséget rá hárítva. A helyzetet tovább bonyolítja Mikhál megjelenése, aki lázadást szít, és követeli Gertrúdistól, hogy állítsa helyre a nép jogait. A királynő azonban eltávolíttatja Mikhált, és megpróbálja elfojtani a lázongást.

A feszültség fokozódik, amikor Gertrúdis megpróbál beszélni Bánk bánnal Melindáról, de az indulatok annyira elszabadulnak, hogy beszélgetés helyett éles vita és fenyegetőzés alakul ki. A konfliktus odáig fajul, hogy a királynő megátkozza Bánkot, Melindát és kisfiukat, Somát. Ottó ekkor lép be a terembe, de Bánkkal szembesülve megpróbál menekülni. Az összetűzés során dulakodás tör ki Bánk és Gertrúdis között; a királynő tőrt ránt, de végül Bánk bán végez vele.

Myska bán már csak a tragédia után érkezik meg, amikor Gertrúdis már halott. Ottó menekülni próbál, de a lázadók elfogják, miközben Petúr bán és hívei összecsapnak az őrséggel.

V. fejezet

II. Endre király hazatér, miután értesül felesége, Gertrúdis királyné haláláról és a kitört lázadásról. A királyné ravatalon fekvő testét gyászolják az udvarban. Solom mester Ottót nevezi meg felelősként a gyilkosságért, mivel ő korábban Biberach lovagot is megölte. A király elismeri, hogy Gertrúdis súlyos hibákat követett el, de elszántan kutatja a felesége gyilkosának kilétét.

Ekkor lép elő Bánk bán, aki őszintén bevallja tetteit. II. Endre párbajra hívja őt, ám Bánk visszautasítja a küzdelmet. Ebben a feszült pillanatban megérkezik Myska bán, aki kijelenti, hogy a halálos ágyán Biberach mindent bevallott neki: szerinte a királynő ártatlan, a bűnös pedig csakis Bánk bán lehet. Éppen el akarják vezetni Bánkot és fiát, Somát, amikor Tiborc érkezik a tragikus hírrel, hogy Melinda meghalt, miután Bánk házát felgyújtották.

A tragédia súlya alatt II. Endre király végül felmenti Bánk bánt, mondván, hogy a sors már így is eléggé megpróbálta őt.

Katona József: Bánk bán olvasónapló

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük