Csukás István: Vakáció a halott utcában olvasónapló

Csukás István: Vakáció a halott utcában olvasónapló

Csukás István költő és író, a kortárs magyar ifjúsági és gyerekirodalom egyik kiemelkedő alakja, aki az 1960-as évek óta aktívan jelen van a magyar irodalmi életben meséivel és ifjúsági regényeivel. Munkássága azonban nem csupán a könyvek lapjain él: számos karakterét a közönség előbb ismerhette meg a róluk készült animációs filmekből. Ilyen például Süsü, a sárkány, vagy Pom Pom, a faágakon üldögélő pamacs, illetve barátja, Picur. Gombóc Artúr, a csokoládérajongó figura, akinek kalandjait Sajdik Ferenc rajzai tették emlékezetessé, szintén Csukás István képzeletének szülötte, és generációk kedvence lett.

Csukás István: Vakáció a halott utcában olvasónapló röviden

Az új lakótelep frissen felépült házaiba költöző lakók hamar szembesülnek azzal, hogy a lakásokban az élet szinte lehetetlen: éjszakánként rejtélyes módon eltűnnek a mosdók, a csapok, sőt még a vécécsészék is. A tízemeletes épületek tövében a régi házakat még nem bontották le, s a falakon látható cégtáblák a korábbi lakók mesterségeiről árulkodnak.

Az új lakók gyerekei egy magánnyomozó irodára bukkannak, és innen merítik az ötletet, hogy saját nyomozásba kezdjenek az eltűnt tárgyak után. Ám nem várt akadályokkal találják szembe magukat: a titokzatos „Fekete Kéz” fenyegető levelekkel próbálja megfélemlíteni őket. A fiatalok azonban nem adják fel, még akkor sem, amikor a történet szálai egy holttesthez vezetnek. Az eseményeket humorral átszőtt regény szerzője érzékletesen mutatja be a gyerekek és szüleik vakációjának kalandokkal teli, színes világát.

A mű műfaja: ifjúsági regény.

Csukás István: Vakáció a halott utcában olvasónapló

Csukás István regénye egy frissen épült lakótelep szélén megbúvó utcába kalauzolja az olvasót, ahol az elnéptelenedett házakra a nemrég beköltözött gyerekek teszik rá kezüket. A történet akkor vesz drámai fordulatot, amikor egy elhagyatott házban ismeretlen holttestet találnak, és ezzel megkezdődik a nyomozás. A rejtély felderítését az éles eszű Gergő vezeti, aki logikus gondolkodásával hamarosan a tettes nyomára bukkan.

A Vakáció a halott utcában című regény nem a fantázia vagy a mese világában játszódik, hanem a valóság talaján mozog. Főhőse, Gergő, egy kamasz fiú, aki szüleivel egy új lakótelepre költözött. Miközben felfedezi a környéket, rábukkan egy elhagyatott, lebontásra váró házakkal szegélyezett utcára. A lakótelepen élő gyerekek szintén rátalálnak erre a „halott utcára”, és játékból a hajdani lakók mesterségeit próbálják meg tovább vinni. Gergő magánnyomozóként kapcsolódik be a játékba, amely azonban váratlanul komolyra fordul, amikor az egyik ház pincéjében egy holttestet találnak.

A regény eseményeit többnyire Gergő szemszögéből követhetjük, így az olvasó mindig csak annyit tud meg, amennyit a „nyomozó” és társai is felfedeznek. A detektívregényekre jellemző késleltetés és rejtélyek miatt az olvasónak Gergő logikáját követve kell megfejtenie, ki lehet a tettes. Az egyik részletben azt láthatjuk, amint a nyomozócsoport egy kitalált történettel próbálja álcázni a kíváncsiságukat és nyomozásukat, hogy elkerüljék a feltűnést.

A regény cselekménye a nyomozás jeleneteiből és az azokat követő megbeszélésekből épül fel, ahol mindig kiderül, mely jelenetek viszik előre a történetet és közelebb a megoldáshoz, illetve melyek válnak a főszálat késleltető, a szereplők jellemzésére szolgáló epizódokká.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük