Voltaire: Candide olvasónapló

Voltaire: Candide olvasónapló

Voltaire szellemes utazóregényének célja a XVII-XVIII. század német filozófusának, Leibniznek az életelve kifigurázása, amely szerint a világ, amelyben élünk, Isten által teremtett, lehető legtökéletesebb világ.

A mű éles iróniával veszi célkeresztbe a túlzott optimizmust, amit Candide, a naiv fiatalember és filozófus nevelője, Pangloss kalandjain keresztül mutat be. A regény műfaját tekintve szatíra, pikareszk, fejlődés- és tézisregényként is értelmezhető.

Szereplők:

Candide
Kunigunda, Thunder-ten-tronckh báró húga
Thunder-ten-tronckh báró
Pangloss úr, német filozófus
Jacques, holland anabaptista
Don Issacar, zsidó kalmár
Don Fernando d’Ibaraa, y Figueora, y Mascarenes, y Lampourdos, y Souza, Buenos Aires kormányzója
Cacambo, Candide szolgája
Vanderdendur úr, holland hajótulajdonos
Martin, amszterdami tudós
Périgord abbéja
Élie Fréron, párizsi röpiratszerző
Clairon kisasszony, párizsi színésznő
Parolignac márkiné
Byng admirális
Paquette, Thunder-ten-tronckh báróné szolgálója
fráter Giroflée, theatinus barát
Pococuranté szenátor
III. Ahmed, Törökország szultánja
Iván, Oroszország cárja
Károly Eduárd, Anglia királya
Teodor, Korzika királya
Rákóczi, erdélyi fejedelem

A mű keletkezése

Voltaire már elismert író volt a lisszaboni földrengés idején, híres humoráról, szatirikus és gúnyos stílusáról. 1746-ban a Francia Akadémia első író tagjává választották. Deista nézetei miatt támogatta a vallásszabadságot, és élesen bírálta a zsarnoki kormányokat. A földrengés, amely sokakat megrázott, Voltaire számára lehetőséget kínált arra, hogy kigúnyolja a gondviselésbe vetett hitet, előbb egy 1756-os költeményében, majd később legjelentősebb művében, a Candide-ban (1759).

Nem ismert pontosan, hogy Voltaire mikor írta a Candide-ot, de a legvalószínűbb feltételezés szerint 1757-ben kezdett neki, és 1758 végére fejezte be. A kutatók úgy vélik, hogy a mű nagy részét 1758-ban, Ferney-ben töltött ideje alatt írta, de dolgozott rajta Schwetzingenben is, ahol a Pfalzi Választófejedelem, Charles Théodore vendégeként három hetet töltött 1758 nyarán.

Bár egyesek azt állítják, hogy Voltaire mindössze három nap alatt írta meg a Candide-ot, ez valószínűleg egy félreértésen alapul, amely az 1885-ös Vie intime de Voltaire aux Délices et à Ferney című könyvben szerepel. A bizonyítékok arra utalnak, hogy a Candide nem elkapkodott munka, hanem egy érett, gondosan megkomponált mű.

Voltaire: Candide olvasónapló

Első fejezet

(Helyszín: Thunder-ten-Tronckh, Vesztfália, Németország):

Candide, Thunder-ten-Tronckh báró húgának törvénytelen fia, békésen él nagybátyja kastélyában, annak gyermekei, Kunigunda és a báró fia társaságában. Candide egyszerű, jólelkű ifjú, aki nagy tisztelettel tekint nevelőjére, Pangloss mesterre, és teljes mértékben hisz annak tanításában: „minden a legjobban van ezen a legeslegjobb világon.” Ám amikor merészeli megcsókolni Kunigundát, kitagadják és elzavarják a kastélyból.

Második fejezet

(Helyszín: Valdberghoff-trarbkdikdorff, Németország):

Candide pénz nélkül bolyong, míg össze nem akad két emberrel, akik besorozzák a bolgár hadseregbe. Itt szigorú bánásmódban részesül, mígnem kitör a bolgár-avar háború…

Harmadik fejezet

(Helyszín: Németország; Hollandia):

A harcok közepette Candide megszökik, és Hollandiába menekül, ahol egy Jacques nevű anabaptista fogadja be.

Negyedik fejezet

(Helyszín: Hollandia; Lisszabon, Portugália):

Hollandiában Candide egy lerongyolódott koldusra talál, aki nem más, mint Pangloss mester. Pangloss elmondja, hogy a bolgárok feldúlták a kastélyt, és mindenkit megöltek, csak neki sikerült elmenekülnie. Jacques, az anabaptista, őt is befogadja, és hárman együtt útnak indulnak Lisszabon felé.

Ötödik fejezet

(Helyszín: Lisszabon, Portugália):

A város partjaihoz közeledve hajójuk viharba kerül és elsüllyed. A tragédiát csak Candide, Pangloss és egy matróz élik túl.

Hatodik fejezet

(Helyszín: Lisszabon, Portugália):

Lisszabont földrengés sújtja, ami után gyorsan autodafét rendeznek: három embert megégetnek, Panglosst felakasztják, Candide-ot pedig megvesszőzik.

Hetedik fejezet

(Helyszín: Lisszabon, Portugália):

Ezt követően egy idős asszony pártfogásába veszi Candide-ot, és egy kastélyba vezeti, ahol meglepetésére találkozik Kunigundával.

Nyolcadik fejezet

(Helyszínek: Thunder-ten-Tronckh, Vesztfália, Németország; Hollandia; Lisszabon, Portugália):

Kunigunda elmeséli megpróbáltatásait: túlélte a kastély elleni támadást, majd egy zsidó kereskedőhöz került, akié ez a kastély is. Később a helyi főinkvizítor is kiszemelte magának, és a két férfi megállapodott, hogy kétnaponta felváltva birtokolják kegyeit.

Kilencedik fejezet

(Helyszínek: Lisszabon, Portugália; Avacena, Spanyolország):

Don Issacar váratlanul megérkezik, de Candide védelmére kel Kunigundának és leszúrja a zsidó kereskedőt. Később ugyanezt teszi a főinkvizítorral is, ezért mindhárman menekülni kényszerülnek.

Tizedik fejezet

(Helyszínek: Lisszabon, Portugália; Lucena; Chillas; Lebrixa; Cádiz, mind Spanyolország; az Atlanti-óceán):

Útjuk során kifosztják őket, minden pénzüket ellopják, de végül Cádizba érkeznek, ahol felszállnak egy spanyol hajóra, amely Dél-Amerikába viszi őket, hogy részt vegyenek a lázadó jezsuiták elleni harcban.

Tizenegyedik fejezet

(Helyszínek: Olaszország; Marokkó):

A hajón az idős asszony felfedi saját történetét: ő tizedik Orbán pápa és Palestrina hercegnő lánya, akinek vőlegényét meggyilkolták. Kalózok támadták meg őket, családját lemészárolták, majd az arabok fogságába kerültek Marokkó partjainál…

Tizenkettedik fejezet

(Helyszínek: Marokkó; Ceuta, Spanyolország; Algír, Algéria; Tunisz, Tunézia; Tripolisz, Líbia; Alexandria, Egyiptom; Szmirna, Törökország; Konstantinápoly, Törökország; Azov; Moszkva, Oroszország; Riga, Lettország; Weimar; Lipcse; Kassel, Németország; Utrecht; Leyden; Hága; Rotterdam, Hollandia):

Az öregasszony régi nevelője talál rá, majd eladja őt az algíri dejnek. Innen megszökik, és hosszú vándorlás után, Azov ostrománál fél fenekét elveszíti. Végül annak a zsidó kereskedőnek a szolgálatába áll, akit Candide megölt.

Tizenharmadik fejezet

(Helyszín: Buenos Aires, Argentína):

Buenos Airesbe érkezve a helyi kormányzó szemet vet Kunigundára. Candide-nak menekülnie kell, mert üldözői Európából hajót küldenek utána, hogy elfogják.

Tizennegyedik fejezet

(Helyszín: San Sacramento, Paraguay):

Candide hűséges szolgájával, Cacambóval folytatja menekülését, és úgy dönt, átáll a jezsuitákhoz. Itt váratlan felfedezés várja: a helyi parancsnok nem más, mint unokatestvére, Thunder-ten-Tronckh báró.

Tizenötödik fejezet

(Helyszín: San Sacramento, Paraguay):

A báró elmeséli, hogy túlélte a bolgárok támadását, és Paraguayba jött harcolni. Amikor azonban megtudja, hogy Candide feleségül akarja venni a húgát, rátámad, ezért Candide kénytelen leszúrni.

Tizenhatodik fejezet

(Helyszín: Bolívia):

Candide és Cacambo továbbmenekülnek, és útközben két lányt támadó majmokra bukkannak. Candide lelövi a majmokat, de hamarosan kiderül, hogy azok a lányok udvarlói voltak. A feldühödött majomemberek Candide-ot megkötözik, és „jezsuita” révén meg akarják enni, ám Cacambo elmagyarázza nekik, hogy Candide valójában a jezsuiták ellensége. Így végül szabadon engedik őket.

Tizenhetedik fejezet

(Helyszín: Eldorádó, Peru):

Candide és szolgája egy folyón csónakázva Eldorádóba jutnak, ahol még a kavicsok is aranyból vannak. Betérnek egy fogadóba, ahol szívélyesen fogadják őket, mivel ezen a vidéken ritka az idegen vendég.

Tizennyolcadik fejezet

(Helyszín: Eldorádó, Peru):

A helyiek a jövevényeket az ország legbölcsebb emberéhez és a királyhoz vezetik, akik készségesen bemutatják nekik Eldorádót. Candide és társa kérésére bőséges ellátmányt, aranyat és száz lámát ajándékozva engedik útjukra őket.

Tizenkilencedik fejezet

(Helyszín: Szurinam [Suriname]):

Candide és kísérője Szurinamba érkezve azt tapasztalják, hogy csak két lámájuk maradt életben. Cacambo felajánlja, hogy elutazik Velencébe, kiváltja Kunigundát, és várni fog rájuk. Candide beleegyezik, de egy holland hajós ellopja a megmaradt két lámát. Végül Candide új útitársával, Martinnel, egy francia hajón indul el Európa felé.

Huszadik fejezet

(Helyszín: az Atlanti-óceán):

Candide és Martin tanúi lesznek, amint egy spanyol hajó elsüllyeszti Vanderdendur úr kalózhajóját – és vele együtt Candide kincseit is.

Huszonegyedik fejezet

(Helyszín: Bordeaux, Franciaország):

Candide, az optimista, és Martin, a pesszimista, heves vitájuk közepette érkeznek meg a hajóval Bordeaux-ba.

Huszonkettedik fejezet

(Helyszínek: Bordeaux; Párizs; Dieppe, mind Franciaország):

Candide és Martin Párizsba utaznak, ahol új barátja bemutatja neki a város nevezetességeit, elmennek színházba, és megismerkednek Parolignac márkinéval. A périgord-i abbé és a márkiné összeesküvést szőnek ellene, de Candide lefizeti a rendőrt, aki segít neki továbbjutni Dieppe-be.

Huszonharmadik fejezet

(Helyszínek: Portsmouth, Nagy-Britannia; Velence, Olaszország):

Dieppe-ből hajóra szállnak és Angliába utaznak, ahol Portsmouth partjainál tanúi lesznek egy admirális kivégzésének. Candide megrendülve utasítja a kapitányt, hogy azonnal vigye őket Velencébe.

Huszonnegyedik fejezet

(Helyszín: Velence, Olaszország):

Velencében Candide és Martin találkoznak Paquette-tel, aki prostituáltként él, és új ügyfelével, fráter Giroflée-val. Candide mindkettejüknek ad egy kis pénzt.

Huszonötödik fejezet

(Helyszín: Velence, Olaszország):

Candide és Martin ellátogatnak a helyi szenátorhoz, Pococurante úrhoz, akiről az a híresztelés járja, hogy rendkívül boldog. Ám a látszat csal: a szenátor, noha gazdag, nem talál örömöt semmilyen kincsében.

Huszonhatodik fejezet

(Helyszín: Velence, Olaszország):

Candide egy fogadóban hat bukott királlyal vacsorázik. Megdöbbenésére felfedezi, hogy egyikük inasa Cacambo, aki ígéretet tesz neki, hogy elvezeti szerelméhez, Kunigundához, Törökországba.

Huszonhetedik fejezet

(Helyszínek: Velence, Olaszország; Konstantinápoly, Törökország):

Candide, Martin és Cacambo felszállnak III. Ahmed szultán gályájára. Cacambo elmeséli, hogy elhozta Kunigundát Buenos Airesből, de útközben kalózok támadtak rájuk. Az evezősök között Candide felfedezi Thunder-ten-Tronckh bárót és Pangloss mestert, akiket sikerül kiszabadítania a fogságból.

Huszonnyolcadik fejezet

(Helyszínek: San Sacramento, Paraguay; Buenos Aires, Argentína; Konstantinápoly, Törökország; Lisszabon, Portugália; Sztambul, Törökország):

Thunder-ten-Tronckh báró és Pangloss mester elmesélik, hogyan élték túl korábbi „halálukat”, és milyen kisebb vétségek miatt kerültek a gályarabok közé.

Huszonkilencedik fejezet

(Helyszín: Törökország):

Candide kiváltja Kunigundát is, aki az idők során jelentősen megcsúnyult. Mégis feleségül akarja venni, de a báró ismét közéjük áll.

Harmincadik fejezet

(Helyszín: Törökország):

Candide és társai végül úgy döntenek, hogy Thunder-ten-Tronckh bárót visszaküldik a gályapadra. Mivel Candide pénze elfogyott, letelepednek egy kis helyi majorságban. Paquette és fráter Giroflée is csatlakozik hozzájuk, és a kis közösség arra jut, hogy legjobb lesz, ha csendben elkezdenek dolgozni újonnan vásárolt házuk körül. Így végül boldogan élik életüket ezen a „legeslegjobb világon”.

Voltaire: Candide olvasónapló

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük