Móricz Zsigmond: Rokonok olvasónapló

Móricz Zsigmond: Rokonok olvasónapló

1929-ben a világot sújtó gazdasági válság hatásai Magyarországot sem kerülték el, ahol a társadalmi rétegek közötti szakadék egyre mélyült. Az ország ekkoriban a hárommillió koldus és az úri életformát követő, a társadalmi felemelkedésben érdekelt egyének világává vált. E tapasztalatok nyomán született meg Móricz Zsigmond híres regénye, a Rokonok. A mű középpontjában Koppjáss István áll, aki származása szerint az úri osztályhoz tartozik, ám életkörülményei miatt az úri társadalom peremén él.

A regényben fontos szerepet kapnak Koppjáss rokonai, akik valaha a hatalom közelében éltek, de különféle okok miatt lecsúsztak, deklasszálódtak. A mű társadalomábrázolása ezeknek az egyéneknek az életét és sorsát követve tárja fel azt a világot, ahol a pénz és a hatalom megszerzése mindenek felett áll. A deklasszálódott rokonok, bár elveszítették korábbi státuszukat, mégis megőrizték „úri jellemvonásaikat” – egyiket sem érdekli, hogy becsületes munkával biztosítsák megélhetésüket.

Koppjáss végül egy revolver dördülésével zárja le történetét, ám hogy valóban meghal-e, vagy továbbra is a bűnös életet választja, azt a regény nem árulja el. Azonban Móricz számára és az olvasó számára is egyértelmű, hogy Koppjáss halott, akár szó szerint, akár erkölcsileg, hiszen még fiatalon is elítélte a csalásokat, de végül maga is a hatalom nyújtotta előnyök bűvöletében összetörte korábbi elveit.

Szereplők:

Kopjáss István – főügyész
Szentkálnay Lina – a felesége
Berci és Kálmuska – gyermekeik
Bátay Lajos bácsi – Kopjáss édesanyjának testvére
Elemér – Lajos bácsi fia
Berci bácsi – Kopjáss nagybátyja, falusi fiskális
Menyhért, Albert, Kelemen és Adélka – Kopjáss testvérei
Kati néni – Kopjáss anyjának a húga
Tárkony András bácsi – nagybácsi
Rába Guszti – Adélka férje
Kardics bácsi – a helyi takarékpénztár igazgatója
Polgármester
Makróczy – helyettes főügyész
Szentkálnay Magdaléna – Kopjáss feleségének rokona, Kopjáss reménytelen szerelme
Boronkay Feri – Magdaléna férje
Szentkálnay – Magdaléna apja
Dr. Martiniy – ügyvéd, az ellenzék vezére
Dr. Péterfi – Kopjáss referense
Wagner – főjegyző
Bisztriczay – főmérnök
Csoma – gazdasági tanácsnok
Holub építész
Dankó András – törvényszéki elnök
Vadasi – Kopjáss volt iskolatársa, képviselő

Móricz Zsigmond: Rokonok olvasónapló

Koppjáss István meglepő módon főügyésszé nevezte ki a város vezetése, egy döntés, amely többek számára váratlan volt. A meglepetés nem csupán a kinevezés gyorsaságában rejlik, hanem abban is, hogy a város befolyásos „kiskirálya”, Makrócz, aki szoros baráti kapcsolatokat ápolt a helyi politikai elit tagjaival, eddig maga birtokolta a hatalmat.

A kinevezés hírére felesége, Line is megdöbbent, ám nem firtatta a döntés hátterét. Koppjáss István később elárulta, hogy a valódi ok egy Makrócz által elkövetett hiba: a „zsé, vé” kifejezés használata, mely a „zsebre váglak” jelentését hordozza. Makrócz rendszeresen ezt mondta köszönéskor, ami végül a városi közgyűlés döntését befolyásolta, és őt helyett Koppjás István lett a főügyész.

Miután Koppjáss áttekintette az ügyeket, ráébredt, hogy a korrupció szinte minden szinten jelen van. Kinevezése gyorsan eljutott ismerőseihez és olyan rokonaihoz is, akikkel eddig nem tartotta a kapcsolatot. Ezt követően pénzügyi segítséget kezdtek kérni tőle, így Koppjáss élete egy új, sötét oldalával szembesült.

Koppjáss István új főügyészi pozíciója lehetőséget ad arra, hogy üzleti ajánlatokkal keresik meg – ezt kihasználja Berci bácsi is, aki szintén a pénzére pályázik. A helyzet nem meglepő, hiszen amikor valakinek hirtelen javulnak az anyagi körülményei, gyakran előkerülnek azok a rokonok, akik korábban nem tartották a kapcsolatot, de most már anyagi segítséget kérnek – rokonok között ez szinte megszokott. Így Koppjássnak kedvező áron ajánlják fel a Boronkay-villát is.

Kardics bácsi, a helyi takarékpénztár igazgatója szintén a rokoni kapcsolataira épít, hogy meggyőzze Koppjássot, támogassa a Sertéstenyésztő üzem újraindítását. Miközben Koppjáss az ügyek után nyomoz, súlyos csalásokat tár fel, és elhatározza, hogy rendet tesz. Ahogy egyre inkább tisztul a kép a Sertéstenyésztő ügyeiről, úgy érzi, hogy képes lesz elérni céljait, hiszen mind a polgármester, mind Kardics bácsi a befolyása alatt állnak. Közben rokonainak is próbál állásokat intézni, biztosítva számukra a szükséges anyagi hátteret.

Egy este, amikor Koppjáss István feleségével a Boronkay-villa búcsúestélyéről tértek haza, észrevette, hogy a Városháza polgármesteri irodájában ég a villany. Akkor még nem tulajdonított különösebb jelentőséget a látottaknak, ám másnap reggel, mikor munkába érkezett, döbbenten fedezte fel, hogy a Sertéstenyésztő ügyeivel kapcsolatos aktákat felforgatták, és minden bizonyítékot, amit eddig összegyűjtött, eltüntettek.

Koppjáss azonnal felkereste a polgármestert, hogy feljelentést tegyen, ám a városvezető kinevette őt. A polgármester elmagyarázta, hogy évtizedek óta hogyan tartotta meg pozícióját anélkül, hogy családtagjainak állást biztosított volna a városban. Ekkor derült ki, hogy Berci bácsi, Koppjáss saját nagybátyja is átverte őt.

Koppjáss István mélyen megdöbbenve hagyta el a polgármesteri irodát, és nem sokkal később érkezett a hír, hogy öngyilkosságot kísérelt meg. A város vezetése, beleértve a polgármestert és Kardics bácsit, azonnal intézkedéseket hozott, hiszen Koppjáss a város egyik legbecsültebb embere, akinek életéért mindent meg kell tenniük.

Móricz Zsigmond: Rokonok olvasónapló

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük