Szereplők:
Serge Ladko, alias Borus Demeter: A főszereplő. Ruszcsuki révész és bolgár hazafi, aki a Monarchia területén rekedt, mikor kitört hazája függetlenségi harca. Magas, szőke és bizalomgerjesztő külsejű, amit becsületes jelleme meg is erősít. A regény során megpróbál hazajutni ifjú feleségéhez.
Dragos Károly alias Jäger: Budapesti rendőrfelügyelő, a dunai rablóbanda felderítését koordinálja nemzetközi hatáskörrel.
Friedrich Uhlmann: rendőrtiszt, Dragos tőle szerzi az információkat az út elején, és rajta keresztül adja ki az utasításait.
Ivan Striga: Ladko régi ellensége, Ruszcsukban udvarolt Ladko későbbi feleségének. A dunai rablók vezére, de már korábban is sok aljasságot írtak a számlájára. Szintén magas, izmos és szőke, de Ladkóra csak ennyiben hasonlít.
Titscha: Striga alvezére, ő téveszti össze Ladkot Dragossal, mikor foglyul ejtik Esztergomnál.
Jules Verne: A dunai hajós olvasónapló
1. rész: A sigmaringeni versenyen
Demeter Borus, a Dunai Liga magyar versenyzője kiemelkedő sikert aratott a sigmaringeni horgászversenyen, ahol dupla győzelemmel állt a dobogó legfelső fokára. A lelkes szurkolók éljenzése közepette Borus bejelentette, hogy egyedülálló vállalkozásra készül: a Dunát tervezi végighajózni a Fekete-erdőtől egészen a Fekete-tengerig, és az út során kizárólag a saját fogásából kíván táplálkozni. Az expedíció rajtját 1876. augusztus 10-ére tűzte ki.
A tervezett utazást azonban beárnyékolják a Duna menti régió egyre romló biztonsági körülményei. A térségben megszaporodtak a rablótámadások, amelyek mögött a hatóságok szerint egy jól szervezett bűnözői hálózat állhat. Az incidensek fokozott óvatosságra intik mind az utazókat, mind a helyi lakosságot.
2. rész: A Duna forrásainál
Borus Demeter különleges vállalkozása nemcsak a Halásztanya vendéglő törzsközönségét, hanem a bécsi, belgrádi, bukaresti és budapesti sajtót is lázban tartja. A horgász, aki a Dunát tervezi végighajózni, és kizárólag az általa fogott halakból kíván megélni, augusztus 10-én indul útnak. A vendéglőben horgászok és érdeklődők izgatottan találgatják, milyen kalandok várhatnak rá, ám a beszélgetéseket beárnyékolják a Duna mentén megszaporodott rablótámadások hírei. A régióban kialakult helyzet miatt Dragos Károly vezetésével nemzetközi rendőri erőt hoztak létre a bűnözés felszámolására.
A társalgás közben azonban érdekes teóriák is szárnyra kaptak. Egyesek szerint Borus Demeter talán álruhás nyomozó, aki a bűnbanda felderítésére vállalkozott, míg mások azt gyanítják, maga is a bűnszövetkezet tagja, akit Dragos próbál kézre keríteni. Akadtak olyan vélemények is, hogy Borus talán sosem indult el a Dunán, és az egész akció csupán megtévesztés. A beszélgetéshez egy Jäger nevű férfi is csatlakozott, aki a Duna forrásának pontos helyét firtatta, további spekulációkat gerjesztve.
Miközben több helyszínen is készülnek Borus fogadására, a horgász végül csónakjában útnak indult, hogy megkezdje különleges expedícióját.
3. rész: Borus Demeter utasa
Borus Demeter rendhagyó dunai expedíciója a csónakja és felszerelése részletes bemutatásával kezdődik, ám az út során kibontakozó események számos rejtélyt tartogatnak. Borus gyorsan halad a folyón, ritkán áll meg horgászni, ami óhatatlanul kérdéseket vet fel: mi sürgeti ennyire?
Fridingenben lelkes ünneplő tömeg fogadja, ám másnap reggel nyomtalanul eltűnik. Ulmba érkezve már csak egy titokzatos idegen várja, aki a városon keresztül követi őt egészen a csónakjáig. Az ismeretlen férfi 1500 forintot ajánl, hogy csatlakozhasson hozzá az útra, ám Borus határozottan visszautasítja a kérést.
A helyzet drámai fordulatot vesz, amikor egy csendőr feltartóztatja Borust iratok hiánya miatt. Az idegen férfi, aki Jäger néven mutatkozik be, közbelép, és kezességet vállal Borusért. Amikor bemutatja az útlevelét a csendőrnek, annak reakciója olyan meglepő, hogy azonnal távozik a helyszínről. A kellemetlen közjáték után Borus, a kialakult körülmények miatt, kénytelen elfogadni Jäger ajánlatát, hogy együtt folytassák az utat. Az iratok nélküli helyzetben Jäger segítsége kulcsfontosságú lehet a továbbiakban.
4. rész: Serge Ladko
Bulgária szabadságharcának történelmi eseményei az 1876-os összeesküvéssel kezdődtek, amikor Ruszcsok városában Serge Ladko a forradalmi mozgalom élére állt. Ladko, aki eredetileg dunai révkalauz volt, nemcsak testi erejével, hanem erkölcsi tartásával és vezetői képességeivel is kiemelkedett a szabadságharcosok sorából. Az események szövevényes fordulatát Ladko és Ivan Striga ellentéte fűszerezte: Striga külsőleg ugyan hasonlított Ladkóra, de jellemében és erkölcseiben éles kontrasztot képezett. Strigát árulónak, török kémnek és csempésznek tartották, aki haramiaként is hírhedtté vált.
A két férfi közötti konfliktus végül személyes síkra terelődött, amikor mindketten beleszerettek Natsa Gregorovicsba. Natsa határozottan elutasította Striga közeledését, majd eljegyezte magát Ladkóval. A megalázott Striga előbb egyedül, majd később haramiák csapatával próbált bosszút állni, ám Ladko minden alkalommal legyőzte. A házasságkötést követően Ladko és Natsa boldogan éltek, mígnem a szabadságharc újra összehívta Ladkót, ezúttal a harcok vezéreként. A csaták során ismét szembekerült Strigával, aki ekkor már az ellenséges török erők oldalán harcolt.
A szabadságharc leverése után Ladko bujdosásra kényszerült, miközben Bulgária a cár és a török szultán háborújának állandó csataterévé vált. A zűrzavaros idők közepette Ladko egyre ritkábban hallott feleségéről, Natsáról, és aggodalmai napról napra erősödtek, miközben a harcok újabb kihívások elé állították.
5. rész: Dragos Károly
Borus Demeter és útitársa, Jäger ladikján folytatódik az utazás a Dunán. Miközben Borus horgászbotjával ügyködik, Jäger figyelmesen kíséri minden mozdulatát. Neustadt városában a kifogott zsákmány értékesítéséből származó bevételt Jäger kezeli, míg Regensburgban, ahol a halakért 40 forintot fizetnek, hasonlóan nagy érdeklődés övezi az eseményt.
Az utazás ezen szakaszában a történet fordulatot vesz: kiderül, hogy Jäger valódi kiléte nem más, mint Dragos Károly. A titokban rendőri vezetőként tevékenykedő Dragos magában elégedetten elmélkedik terve sikerén, amelynek segítségével Borus bizalmasaként nemcsak közvetlen közelről figyelheti meg útitársát, hanem a Duna menti térség eseményeit is ellenőrizheti anélkül, hogy Borus bármit sejtene a valós szándékairól.
6. rész: A kék szempár
Regensburgban Dragos Károly találkozik egyik bizalmas munkatársával, hogy megvitassák a nyomozás aktuális fejleményeit és további terveiket. Az utazás során Borus Demeter egyre inkább meglepődik azon, hogy Jäger, akit korábban egyszerű kereskedőként ismert meg, szinte minden városban ismerősökkel találkozik. Jäger magyarázata szerint ez kereskedelmi tevékenysége velejárója, ám a helyzet továbbra is kérdéseket vet fel Borus számára.
Egy váratlan baleset azonban újabb fordulatot hoz: Borus éjjel-nappal viselt sötét napszemüvege leesik, felfedve éles, ragyogó kék szemeit. Dragos – aki továbbra is Jäger álnéven utazik – érdeklődve rákérdez a szemüveg viselésének okára, ám Borus csak annyit mond, hogy a fény zavarja a szemét. Ez a válasz nem nyugtatja meg Dragost, aki érzékeli, hogy Borus rejteget valamit, mégsem feszegeti tovább a témát.
7. rész: A vadászok és a vad
Bécsben hatalmas tömeg gyűlt össze Borus Demeter érkezésekor, aki ismét sikeresen értékesítette kifogott halait, ráadásul jó áron. Azonban a csónak közelében két idegen figyelt fel Dragos Károlyra, akit felismertek nyomozói kilétéről. A helyzet láthatóan nem tetszett nekik, különösen Titschának, az egyik idegennek, aki továbbra is gyanakodva követte Dragos mozgását.
Dragos eközben találkozott egyik munkatársával, Ulmannal, aki sajnos nem tudott új információkkal szolgálni az ügyben. Eközben Borus közölte Dragossal, aki továbbra is Jägerként mutatkozott be, hogy nem tervez meglátogatni egy bizonyos táborhelyet. Mégis, Dragos hamarosan észrevette Borust egy nyomorúságos utcában, ahol egy piszkos, elhanyagolt kis üzletben töltött fél órát. Az üzlet tulajdonosa, Simon Klein, a helyiek szerint hírhedt zsibárus, uzsorás és orgazda.
Dragos gyanúja Borus iránt egyre fokozódott, ezért nemcsak az utazásuk következő állomását figyelte, hanem embereit is megbízta a helyzet nyomon követésével. Mindeközben a két idegen, Titscha és társa, szorosan figyelte Dragos lépéseit. Amikor visszatértek a bárkához, Dragos egyenesen rákérdezett, hogy Borus járt-e Bécsben, de az érintett határozottan tagadta. Az események egyre bonyolultabbá váltak, miközben minden szereplő valódi szándékai lassan körvonalazódni kezdtek.
8. rész: Egy női arckép
Dragos Károly váratlan felfedezést tesz: rájön, hogy Borus Demeter festi a haját, és valószínűleg eredetileg szőke lehetett. A gyanúja egyre erősödik, hogy Borus nem más, mint a környéken garázdálkodó rablóbanda vezére. Dragos – aki továbbra is Jäger álnéven utazik – figyelmezteti Borust, hogy a rablók miatt nem biztonságos elhagyatott helyeken éjszakázni. Borus meglepődve reagál, mivel állítása szerint még sosem hallott a bandáról. Dragos részletesen elmondja, amit tud: a bandavezért Ladko néven ismerik, és egy szőke hajú, kék szemű, szakállas férfiként írják le.
Esztergomnál Borus egy rövid időre elhagyja a ladikot, hogy Szalkára menjen, míg Dragos találkozik egy munkatársával. Dragos érzi, hogy valami jelentős esemény van készülőben. Másnap viharba kerülnek, és Dragos a vízbe esik, de Borus kimenti őt. A megfázott Dragost Borus a közeli faluba hagyja, hogy szükséges eszközöket szerezzen, például egy szívmelegítőt. Eközben Dragos átkutatja Borus táskáját, ahol egy női arcképet talál a következő felirattal: „Szeretett férjemnek, Natsa Ladko.”
Helyzetét tovább bonyolítja Ulmanntól, egy munkatársától érkező információ: az előző éjszaka, amikor Borus nem volt a ladikon, a rablóbanda ismét lecsapott a közelben. Dragos kétségek között őrlődik: hogyan lehet, hogy Borus, aki megmentette az életét, egyben a rettegett bandavezér is lehet? Az események gyorsan haladnak, miközben Dragos a rablás helyszínére siet, hogy újabb válaszokat találjon a rejtélyekre.
9. rész: Dragos kettős kudarca
A történet egy vidéki fogadónál folytatódik, ahová két fáradt fuvaros érkezik, azt állítva, hogy Szentendrére tartanak. A fogadó vendégei közben az utóbbi időszak rablásairól beszélgetnek. Hamarosan kiderül, hogy a két fuvaros valójában a hírhedt rablóbanda tagja, és náluk van a zsákmány. Egyikük megjegyzi, hogy nem kell már sokáig félniük Dragos nyomozótól, és megbeszélik, hol találkoznak a többiekkel.
A találkozó helyszínén azonban nem számítanak rá, hogy Dragos vezette rendőri különítmény rajtuk üt. Az akció rövid szakaszáról az író átvált a délutáni eseményekre, ahol Dragos és munkatársa, Ulmann elhagyják a ladikot, hogy a bűncselekmény helyszínére induljanak. Itt egy szemtanú kikérdezése során kiderül, hogy a banda vezérét Ladkónak szólítják, és sűrű szőke szakállt visel. Dragos azon tűnődik, hogyan változtathatta meg Ladko ismét a hajszínét.
A lopott zsákmány mennyiségét látva Dragosék arra következtetnek, hogy a bandának kocsira van szüksége a szállításhoz. A nyomokat követve elérkeznek a fogadóhoz, ahol lónyerítéseket hallanak a sűrűből. Az akció során azonban a rendőröket túlerő várja, és többük megsérül. Dragos kénytelen visszavonulni két társával a csónakhoz, miközben egyre biztosabb abban, hogy a rablóbanda vezére, Ladko, és Borus Demeter ugyanaz a személy.
Visszatérve a ladikhoz, Dragos megdöbbenve tapasztalja, hogy sem a csónak, sem Borus nincs sehol. A nyomozó kiadja Borus Demeter körözését, és elhatározza, hogy mindent megtesz a titokzatos bűnöző kézre kerítése érdekében.
10. rész: A fogoly
A történet váratlan fordulatot vesz, amikor kiderül, hogy Borus Demeter valójában Serge Ladko, ám a szerző azonnal tisztázza, hogy Ladko nem a bűnbanda vezére. A múlt eseményeit felidézve elmeséli, hogy Ladko menekülni kényszerült, majd Szalkán telepedett le. Itt született meg a dunai utazás ötlete, miután hosszú ideje nem kapott hírt feleségéről. Új kinézetet öltött, hogy senki se ismerje fel, és titokban Szalkára is visszatért, hogy megtudja, érkezett-e levele – ismét hiába.
Miután Ladko kimentette Dragost, aki Jäger néven mutatkozott be, és néhány alapvető dolgot szerzett be, megdöbbenten tapasztalta, hogy Jäger eltűnt. Miután kitakarította a bárkát, gondolatai a múlt eseményein időztek, és nem vette észre a közeledő veszélyt. Három bandita támadt rá, akik megkötözték, és elhurcolták a csónakjától. Egy hajóra vitték, ahol a hajófenékre dobták, Ladko így fogságba került, újabb kihívások elé nézve.
11. rész: Az ellenség hatalmában
A rablók zsákmányukat a hajójukra pakolják, és gyorsan továbbindulnak, miközben a történet Ivan Striga, a bandavezér gondolataiba is betekintést enged. Striga azt feltételezi, hogy az elrabolt fogoly – akit tévesen Dragos nyomozónak hisz – később értékes ütőkártyává válhat, ha veszélybe kerülne. A hajó alján különleges, vízalatti rejtekhelyet alakítottak ki, hogy a hatósági ellenőrzések során a zsákmányt ne fedezhessék fel. A hajó irányításáért Jacub Ogul, egy rutinos révkalauz felel, aki Ladkohoz és Strigához hasonlóan Ruszcsokból származik.
A narratíva szerint Striga bosszúból használja a Ladko nevet, hogy lejárassa egykori ellenfelét. Útjuk során a hajó többször kiköt, Striga pedig információk után kutat, miközben a fedélzeten fogva tartják Ladkót és egy fiatal nőt is, akinek kiléte rejtély marad. Budapestnél a hajót átvizsgálják, de a rendőrök semmit sem találnak.
Striga hiába próbál híreket szerezni, minden kísérlete eredménytelen marad. A helyzetet tovább bonyolítják a rendszeres viták a női fogollyal, amelyek rendre kudarcba fulladnak, és Striga dühöngve távozik. Egy alkalommal Striga feltöri Borus Demeter, valójában Ladko személyes ládáit, és egy arckép látványa döbbenettel tölti el. Eközben Ladko szökési kísérleten töri a fejét, elszántan készülve arra, hogy visszanyerje szabadságát.
12. rész: A törvény nevében
Ivan Striga és Titscha a hajó kabinjába siettek, ahol a foglyukat tartották, ám Ladko addigra nyomtalanul eltűnt. Kihasználva az alkalmat, Ladko megtalálta saját bárkáját, amelyet a rablók a hajójukhoz kötöztek, és sikeresen megszökött. Menekülés közben felismerte, hogy elrablói az ő eredeti úticélja felé tartottak, ami némileg megnyugtatta. Ennek ellenére úgy döntött, hogy nem tesz feljelentést, mivel attól tartott, hogy az ügy visszaüthet rá.
Amikor azonban Zimonyba érkezett és kikötött, a hatóságok azonnal letartóztatták, a menekülés pillanatnyi megkönnyebbülését gyorsan felváltotta a kiszolgáltatottság érzése.
13. rész: A kihallgatás
Dragos Károly megkönnyebbülten értesül róla, hogy végre elfogták a rejtélyes Ladkót, aki Borus Demeter álnéven hajózott. Eközben Ivan Striga teljesen összezavarodik a fejlemények hallatán. Azt hitte, hogy a megszökött fogoly Borus volt, és hogy az ő dereglyéje állt a parton. Az emberek azonban egy Ladko nevű bandavezérről beszéltek, akiről Striga pontosan tudta, hogy valójában ő maga az.
Dragos eközben a vizsgálóbíróval egyeztet, és úgy dönt, hogy a háttérből követi tovább az eseményeket. Ladko, akit a hatóságok letartóztattak, nem érti a kialakult helyzetet, és türelmesen várja a fejleményeket. A kihallgatás során azonban világossá válik, hogy őt tartják a bandavezérnek, aki Borus Demeter álnéven utazott, haját festette és sötét szemüveggel álcázta magát.
A kihallgatás után Striga a tömegben állva igyekszik szemügyre venni a foglyot, de nem ismeri fel benne Ladkót. Ekkor elhatározza, hogy Szalkára utazik, és magát Borus Demeterként bemutatva igyekszik cáfolni a fogoly állításait. Cselével azt tervezi, hogy eléri, helyette Ladkót tartsák börtönben. A terv sikerrel jár, és Ladko olyan helyzetbe kerül, amely minden eddiginél nagyobb veszélyt jelent számára.
14. rész: Ég és föld között
Ladko egy őrtől kapott újságcikkből értesül hazájában elkövetett szörnyű török mészárlásokról. A hír mély aggodalommal tölti el felesége, Natsa sorsa iránt, és elhatározza, hogy mindenáron megszökik a börtönből. Miközben éjszakánként az ablakrácsok fűrészelésével küzd, a nyomozás a tanúk kihallgatásával folytatódik. Az ügy azonban megreked, mivel a tanúk képtelenek azonosítani a rablóbandavezért.
Ladko napokon át tartó gondos tervezés és kitartó munka után végül sikeresen megszökik. Alig jut el a börtöntől távolabb, amikor váratlanul Jägerbe – Dragos nyomozó álnéven ismert útitársába – botlik. Ladko számára ez a találkozás reménysugarat jelent: úgy hiszi, egy szövetséges barátra talált, aki segíthet neki a továbbiakban.
15. rész: Közel a célhoz
Már kilenc napja, hogy Ladko és Dragos ismét együtt utaznak – előbbi Borus Demeterként, utóbbi Jäger álnéven mutatkozik be. Dragos egyre kevésbé biztos Ladko bűnösségében, ám gyanúit nem tudja racionálisan alátámasztani. Miközben gyorsan haladnak előre a Dunán, újabb rablás történik a közelben, amely tovább erősíti Borus ártatlanságának lehetőségét.
Ruszcsokba érve Ladko végül beismeri Dragosnak, hogy a város volt útjának valódi célpontja. Miután kiszáll a bárkából, elárulja, hogy reményei szerint nem egyedül tér majd vissza. Ezután elindul a város belseje felé, miközben Dragos lopva követi őt, hogy választ kapjon a még mindig megválaszolatlan kérdéseire.
16. rész: Az elhagyott ház
Ruszcsok utcáin követve Ladkót, Dragos váratlanul megpillantja Titschát, és gyorsan kocsmába invitálja. A beszélgetés során Dragos azt a látszatot kelti, hogy ő is a rablóbanda tagja, és részt vett az esztergomi rablásban. Az álca hatásosnak bizonyul, ugyanis Titscha elárulja, hogy a banda valódi vezére egy Striga nevű férfi, aki Ladko nevét használja álruhában.
A beszélgetésből Dragos további megdöbbentő információkat szerez: Striga terjeszti, hogy Ladko meghalt, miközben valójában fogva tartja Ladko feleségét, Natsát, a hajóján. Titscha végül beleegyezik, hogy elvezesse Dragost Ladko házához.
Amikor azonban odaérnek, Titscha hirtelen elrohan, hogy egy rendőrt kerítsen, akinek segítségével letartóztatnák Ladkót. Dragos ekkor gyorsan cselekszik: még az érkező hatóságok előtt elviszi Ladkót a helyszínről, ezzel megakadályozva, hogy letartóztassák, és megteremtve az esélyt, hogy együtt leleplezzék Strigát és kiszabadítsák Natsát.
17. rész: A folyam sodrában
Dragos végre felfedi valódi kilétét Ladko előtt, és megosztja vele mindazt, amit a helyzetről megtudott. Az információk birtokában azonnal üldözőbe veszik a rablók hajóját, amelyet rövid időn belül sikerül utolérniük. Ladko határozottan cselekszik: felkapaszkodik a fedélzetre, ahol harcképtelenné teszi Jacub Ogult, a hajó révkalauzát, majd magával viszi az elfogott férfit saját bárkájukhoz.
Nem áll meg itt: a hajó kormányosát is magával hurcolja, így biztosítva, hogy Striga és bandája kormányos nélkül maradjon, és ezzel jelentős hátrányba kerüljenek. Jacubot Dragos felügyelete alá helyezi, és segítségért küldi, miközben Ladko elszántan visszaevez a rablóhajóhoz, hogy végleg rendezzék az ügyet és véget vessenek a bűnbanda tevékenységének.
18. rész: A dunai révkalauz
Dragos a legközelebbi tanyához siet, ahol sikerül szekeret szereznie. Ezzel eljut a legközelebbi városba, ahol Jacub Ogult börtönbe záratja, majd további intézkedésekbe kezd. Sulinába érve rendőri segítséget kér, hogy végleg felszámolhassák a rablóbanda tevékenységét. Eközben Ladko révkalauzként ajánlkozik Striga hajójára. Bár Striga eleinte gyanakodva fogadja, sürgős szüksége van kormányosra, így elfogadja az ajánlatot. Ez lehetőséget ad Ladkónak, hogy megismerje a hajó titkos rejtekhelyét.
A hajó útja során, a tenger közelében Ladko szándékosan homokzátonyra vezeti a járművet. A feszültség tetőfokára hág, amikor Striga rálő Ladkóra, ám a lövés célt téveszt. Ladko nem habozik, és szíven szúrja Strigát, aki a helyszínen életét veszti. A vezér halálával a bandatagok megfutamodnak.
Hamarosan egy gőzhajó közeledik, amelytől Ladko először megrémül, ám az utolsó pillanatban kiderül, hogy Dragos és a rendőrség érkezett segítségére. Ladko átkutatja a hajót, és végül megtalálja Natsát, ezzel véget vetve a hosszú keresésnek és a drámai események sorozatának.
19. rész: Utószó
A tárgyalás során minden titok napvilágra kerül, és a bűnösök elnyerik méltó büntetésüket. Egy évvel később kirobban az orosz-török háború, amely Bulgária függetlenségét eredményezi. Ladko és családja visszatér Ruszcsokba, ahol újrakezdik korábbi boldog életüket. Dragossal szövődött barátságukat továbbra is szoros kapcsolatban ápolják.
Natsa időközben három fiúnak adott életet. A legidősebb révkalauzként követi apja hivatását, a középső horgász lett, míg a legkisebb fiú a nyomozói pályát választotta, Dragos példáját követve. A család a mai napig a Duna partján él, ahol életüket a folyóhoz kötődő hagyományok határozzák meg.
Jules Verne: A dunai hajós olvasónapló
Olvasónaplók – verselemzések:
- Olvasónaplók
- 1-2. osztály
- 3-4. osztály
- 5. osztály
- 6. osztály
- 7. osztály
- 8. osztály
- 9. osztály
- 10. osztály
- 11. osztály
- 12. osztály
- 1-4. osztály
- 5-8. osztály
- 9-12. osztály
- Ajánlott olvasmányok
- Elemzések – Verselemzések
- Kötelező olvasmányok röviden
- Versek gyerekeknek
- Versek mindenkinek
- Szerelmes versek gyűjteménye