Csokonai Vitéz Mihály harmadik drámája, a Karnyóné, 1799-ben született, amikor Csurgón tanítókodott, és a tanév szeptemberi kezdésekor tanítványaival elő is adták.
A bohózat teljes címe Az özvegy Karnyóné és két szeleburdiak, és a műfaj sajátosságainak megfelelően minden szereplője komikusan eltúlzott, karikatúraszerű figura. Az előadás során Karnyóné, aki megcsalatott, de mégis szánalomra méltó alak, a groteszk öngyilkossági kísérlet, a halottnak hitt férj váratlan visszatérése, a tömeges halál, majd a halottak tündér általi feltámasztása mind hozzájárulnak a darab burleszk jellegéhez.
Ez a stílus a darab végén néhány, a francia ellenességre utaló ‘hazafias’ elemmel lett kiegyensúlyozva, amelyeket Csokonai az előadásra ellátogató előkelőségek kedvéért fűzött a műbe.
Szereplők:
- Karnyó egy idős kalmár
- Karnyóné felesége
- Samu ezeknek fiok, ki bolondos
- Boris szobaleány
- Lázár boltos legény
- Lipptopp szelepurdi
- Lipittlotty szeleburdi
- Kuruzs egy személyben doctor, borbély, alchimista, kéznéző chiromantista, zsibvásáros, drótvonó, poéta, kosárkötő
Csokonai Vitéz Mihály: Karnyóné olvasónapló
Ez a háromfelvonásos darab az első magyar tündérbohózatot képviseli. A történet középpontjában egy gazdag kanizsai kereskedő megözvegyült felesége áll, akiről két éve nem érkezett hír a férjéről. A gazdag özvegy, Karnyóné iránt két férfi is érdeklődik: Tipptopp és Lipitlotty, akik a komédia két szeleburdi szereplője.
Karnyóné vonzalmat érez Lipitlotty iránt, annyira, hogy még adósságait is elengedi neki. Azonban Lipitlotty elárulja szerencseszámai titkát Tipptoppnak, aki ezt a lottón játszotta meg, és ennek következményeként vesztét okozza. Tipptopp alattomos tervet eszel ki vetélytársa ellen: azt állítja Lipitlottynak, hogy megnyerte a lottót. Eközben egy alkut köt Borissal, a szobalánnyal, és ígéretet tesz neki, hogy ha ő lesz a ház új ura, a gazdag özvegy halála után feleségül veszi.
Lipitlotty, aki azt hiszi, hogy megnyerte a lottót, Budapestre utazik a nyereményért, miközben szerelmes levelet ír Borissal. A szobalány azonban átadja a levelet Karnyónénak, aki kétségbeesésében mérget vesz be. Amikor Lipitlotty rájön, hogy csapdába csalták, visszatér, és agyonlövi Tipptoppot, majd lelkiismeret-furdalásában öngyilkosságot követ el.
Ekkor váratlanul megjelenik a ház ura, Karnyó, akit eddig Mantuában tartottak fogva. Az öreg kereskedő összeomlik, amikor szembesül a tragikus eseményekkel. A helyzetet azonban megoldja a földre érkező Tündér és Tündérfi, akik feltámasztják a halottakat, így végül minden visszaáll a rendes kerékvágásba.
Elemzés
Csokonai Vitéz Mihály tündérbohózatainak kialakulásában jelentős hatást gyakorolt Haffner Fülöp bécsi író munkássága, valamint az osztrák-német énekes játékok, amelyek nyomán a tündéries elemeket beépítette a magyar drámairodalomba. Komédiájára különösen Haffner és August von Kotzebue egy vígjátéka gyakorolt erős hatást.
A darab, amely sokkal nagyobb sikert aratott, mint az író korábbi próbálkozása, A méla Tempefői, jól tükrözi Csokonai tehetségét a bohózatírás terén is. A „valódi színpadot sohasem látó színpadi zseni”, ahogy a kritikák említik, színpadi tapasztalatok nélkül is képes volt humoros karaktereket, izgalmas jeleneteket és helyzeteket alkotni. A darabot tovább színesítik a népies mellékalakok, mint Lázár, a tótosul beszélő boltoslegény, Kuruzs, a rigmusokat szövögető ezermester, és Boris, a magyar nótákat kedvelő szobalány, akik még inkább feldobják az amúgy is vidám történetet.
Csokonai Vitéz Mihály ízlésvilága diákos, prózája bár érdes, párbeszédei mégis kiválóak és rendkívül élvezetesek. Pukánszkyné szerint a mű szereplői nem kifejezetten jellemek, de élénkek, színesek és szórakoztatóak, amelyek előrevetítik a későbbi magyar népszínművek jellemzőit, mint például a játékosságot, éneket és táncot.
A 20. század közepére egy kritikus úgy véli, hogy a Karnyóné megítélése rendkívül modern maradt, annak ellenére, hogy színpadi esetlenségekkel rendelkezik. A mű valóban közelebb áll hozzánk, mint a következő száz év magyar vígjáték-irodalmának bármely más alkotása.
Csokonai Vitéz Mihály: Karnyóné olvasónapló
Olvasónaplók – verselemzések:
- Olvasónaplók
- 1-2. osztály
- 3-4. osztály
- 5. osztály
- 6. osztály
- 7. osztály
- 8. osztály
- 9. osztály
- 10. osztály
- 11. osztály
- 12. osztály
- 1-4. osztály
- 5-8. osztály
- 9-12. osztály
- Ajánlott olvasmányok
- Elemzések – Verselemzések
- Kötelező olvasmányok röviden
- Versek gyerekeknek
- Versek mindenkinek
- Szerelmes versek gyűjteménye