Németh László művében a főszereplő, Kurátor Zsófi tragikus életúton keresztül él meg mély gyászt, miután férje és egyetlen gyermeke is elhunyt. A gyász, amely kezdetben személyes fájdalom, végül Zsófi életének központi elemévé válik. A falusi közösség életét szigorú hagyományok és szabályok irányítják, és bárki, aki megszegi ezeket, a társadalom peremére kerül.
Ahogy telik az idő, a falusi szokások kiüresednek, de Zsófi makacsul ragaszkodik a társadalmi elvárásokhoz, amelyek az özvegyekre vonatkoznak, így személyisége fokozatosan torzul. A falu közössége egyre inkább élvezettel szemléli, hogyan küzd a vonzó fiatal nő, hogy ellenálljon az élet csábításainak.
Németh László a regényben mesterien ábrázolja a két világháború közötti magyar falu zárt és merev emberi kapcsolatait, miközben a társadalmi és erkölcsi válságot is mélyen feltárja.
Németh László: Gyász olvasónapló
A történet egy fiatal özvegyasszony, Kurátor Zsófi életét követi, aki tragikus körülmények között veszítette el férjét, egy vadászaton történt szerencsétlenség következtében. Mindössze huszonkét évesen marad egyedül kisfiával. Két hónappal férje halála után Zsófi élete fokozatosan visszatér a normális kerékvágásba, miközben észreveszi, hogy a fiatal tanító egyre gyakrabban figyeli őt a templomban, és más férfiak is érdeklődnek iránta.
A kapcsolat Zsófi és anyósa között azonban egyre feszültebbé válik. Az idősebb nő azt szeretné, ha Zsófi férje testvéréhez, Józsihoz menne feleségül, ám Zsófi határozottan elutasítja ezt a javaslatot. Amikor Józsi más nőt választ, és feleségül veszi, Zsófi és anyósa viszonya végleg megromlik. Zsófi nem kíván visszatérni szüleihez, így apja egy kis házat vásárol számára, ahol új életet kezdhet fiával.
A költözés során Zsófi és húga, Mari egyre közelebb kerülnek egymáshoz. Mari elárulja nővérének, hogy vonzalmat érez az új csendőrőrmester iránt. A két nő gyakran beszélget családtagjaik szerelmi életéről, így szóba kerül Ilus is, aki jegyzőhöz készül férjhez menni, aminek szüleik nagy örömmel örvendenek.
Zsófi, mint fiatal özvegy, próbál segíteni a helyi fiatalokon, azonban egyre többször válik pletykák céltáblájává a faluban. A helyzet annyira eldurvul, hogy még édesanyja is elveszíti benne a bizalmát. A családi feszültségek hatására Zsófi és húga között is vita támad. Hogy megóvja magát a további rosszindulatú pletykáktól, úgy dönt, hogy egy idősebb asszonyt, Kiszelánét fogadja be, aki segíthet megőrizni jó hírnevét.
Kiszeláné, egy pesti özvegy úriasszony költözik Zsófihoz. Kezdetben Zsófi túlzottan is szolgálatkész és alázatos Kiszelánéval szemben, aki próbál bizalmasabb kapcsolatot kialakítani, először Zsófi fiával, később pedig magával Zsófival is, miközben segít a házimunkában.
A kapcsolat Zsófi és Kiszeláné között idővel változik: hol összevesznek, hol kibékülnek, de mindketten rájönnek, hogy egymás nélkül nehezen boldogulnának. Közösen osztják meg családi problémáikat és panaszaikat. Ebben az időszakban Zsófi egyre kevesebb időt szán fiára, aki súlyosan megbetegszik és elhunyt. A tragédiát követően a közösség úgy véli, Zsófinak újra házasodnia kellene. Kiszeláné ekkor saját fiát, Jánost jelöli ki Zsófi leendő férjeként.
Kiszeláné próbálja szorosabbra fűzni kapcsolatát Zsófival, így még a temetőbe is elkíséri őt. Zsófi azonban tisztában van vele, hogy Kiszeláné fia, János udvarol neki, és ellenáll a férfi közeledésének. Egy heves vita után Zsófi határozottan kijelenti, hogy Kiszeláné fia többé ne lépjen be házukba. A konfliktus során Zsófi Ilust, húgát és apját is megbántja, ami tovább mélyíti a családi feszültségeket. Másnap Kiszeláné elhagyja a házat, és hamarosan az a hír kezd elterjedni a faluban, hogy Zsófi megzavarodott.
Zsófi életében egyre inkább elmélyül a magány, és egyre inkább elkerüli a falubelieket. Gyakori látogatója a temetőnek, ahol Móri Zsuzsival, a helyi bolond lánnyal beszélget. A közösség szemében Zsófi egyre inkább szánalom tárgyává válik: az utcán való megjelenésekor gyakran elhallgatnak a beszélgetések, és a gyerekek sem merik felvenni a lábai előtt guruló labdát.
Zsófi mindennapjait a magány határozza meg, csupán édesapja látogatásai jelentenek ritka megszakítást ebben az elszigetelt időszakban, amikor igyekszik támaszt nyújtani neki a nehézségekkel teli időszakban.
Németh László: Gyász olvasónapló
Olvasónaplók – verselemzések:
- Olvasónaplók
- 1-2. osztály
- 3-4. osztály
- 5. osztály
- 6. osztály
- 7. osztály
- 8. osztály
- 9. osztály
- 10. osztály
- 11. osztály
- 12. osztály
- 1-4. osztály
- 5-8. osztály
- 9-12. osztály
- Ajánlott olvasmányok
- Elemzések – Verselemzések
- Kötelező olvasmányok röviden
- Versek gyerekeknek
- Versek mindenkinek
- Szerelmes versek gyűjteménye