Giovanni Boccaccio 1348 és 1353 között alkotta meg legismertebb művét, a Dekameront, amelynek címe görögül „tíz napot” jelent. Ez az alkotás meghatározó fordulópont az irodalomtörténetben, hiszen általa vált a novella önálló műfajjá.
A Dekameron nyelvezete a 14. századi olasz köznyelvet ötvözi kifinomultabb, összetettebb kifejezésmóddal, miközben hatását érzékelteti az Ezeregyéjszaka meséi, különböző anekdoták, legendák és a kor népszerű fabliau-i, vagyis csípős humorú verses történetei.
A mű magában foglalja a reneszánsz szellemiségét, amelyet az irodalom terén Boccaccio mellett olyan mesterek is képviseltek, mint Dante és Petrarca. Utóbbi különös érdekesség, hogy egy kritikus pillanatban lebeszélte Boccacciót arról, hogy megsemmisítse saját munkáját, ezzel megmentve az utókor számára az irodalmi örökség egy meghatározó darabját.
Boccaccio: Dekameron olvasónapló
A Dekameron kerettörténete tíz ember – hét nő és három férfi – történetét meséli el, akik a firenzei pestisjárvány elől 1348-ban egy vidéki kastélyba menekülnek. A karantén idejét meséléssel töltik: minden nap az előző este kiválasztott király vagy királynő határozza meg a történetek témáját, amely alapján mindannyian elmondanak egy-egy mesét. Így tíz nap alatt összesen száz különböző történet születik, amelyek nemcsak színesítik a kényszerű elszigeteltséget, hanem segítenek megküzdeni a járvány okozta nehézségekkel is.
A Dekameron novellái között a szerelmi-erotikus és az ironikus-szatirikus történetek dominálnak. Boccaccio humorral és éleslátással tárja elénk a korabeli társadalmat és annak erkölcseit, a középkort egy lezárult korszakként kezelve. A reneszánsz ember felvilágosult szemléletmódját képviselve rámutat a középkor furcsaságaira. Humanista íróként a földi élet örömeit helyezi előtérbe, elutasítva a vétkek hagyományos, félelemmel átitatott megítélését, amely Dante munkásságában még erőteljesen jelen van.
Boccaccio novelláiban a szerelem őszinte és szabad, a boldogság forrásaként jelenik meg, miközben figyelmen kívül hagyja a régi korlátokat és szabályokat. Az író éles kritikával illeti a korlátolt, babonás férjeket, akik tervei gyakran kudarcot vallanak. A házassághűtlenséget és a házasságtörést nem bélyegzi meg, ha az csupán érdekalapú, érzelemmentes kapcsolatok felbontásához vezet. A kolostorok lakóit sem hagyja érintetlenül: Boccaccio szerint az emberi természet, különösen a testi vágyak, ott is utat törnek maguknak, gyakran még intenzívebben, mint máshol.
A Dekameron számos humoros történetének központi figurája Calandrino, az együgyű városi ember, aki különös kalandokba keveredik. Egyik alkalommal elhitetik vele, hogy egy kavics láthatatlanná tevő varázskő, máskor pedig két tréfás festő, Bruno és Buffalmacco győzi meg arról, hogy terhes, és hamarosan gyermeket fog szülni. Ezek a jelenetek a középkori városi életet karikírozzák, miközben Boccaccio finoman kritizálja a hiszékenységet és az emberi gyarlóságot.
Boccaccio novelláinak többsége városi-polgári környezetben játszódik, ahol színre lépnek a csavaros eszű kereskedők, a pórul járt jogászok és a beképzelt orvosok. Nem hiányoznak a szegény, babonás certaldói parasztok sem, akiket a ravasz, vörös hajú szerzetes, frate Cipolla ügyesen rászed. Az író ezekkel a karakterekkel humoros és abszurd oldaláról mutatja be a korabeli társadalmat.
Boccaccio írásaiban éles kritikával illeti a fösvénységet, a kapzsiságot és a pusztán öncélú gazdagságot. Úgy véli, a vagyon csak akkor értékes, ha az élet szolgálatában áll, nem pedig önmaga miatt. Az éles eszű gondolkodást, a leleményességet és a természetes ügyességet nagyra becsüli, hősei pedig gyakran ezek segítségével menekülnek ki szorult helyzetekből. Találó szavaikkal és szellemes ötleteikkel nemcsak saját problémáikat oldják meg, hanem az olvasókat is szórakoztatják. Boccaccio ezeken a történeteken keresztül kritikus szemmel vizsgálja a társadalmi normákat és azok visszásságait, miközben finoman szórakoztat és gondolkodásra késztet.
Boccaccio: Dekameron olvasónapló
Olvasónaplók – verselemzések:
- Olvasónaplók
- 1-2. osztály
- 3-4. osztály
- 5. osztály
- 6. osztály
- 7. osztály
- 8. osztály
- 9. osztály
- 10. osztály
- 11. osztály
- 12. osztály
- 1-4. osztály
- 5-8. osztály
- 9-12. osztály
- Ajánlott olvasmányok
- Elemzések – Verselemzések
- Kötelező olvasmányok röviden
- Versek gyerekeknek
- Versek mindenkinek
- Szerelmes versek gyűjteménye