Szigligeti Ede: Liliomfi olvasónapló

Szigligeti Ede: Liliomfi olvasónapló

Szereplők:

Szilvai Gyula, alias Liliomfi, Szilvai Tódor unokaöccse, színész
Szilvai Tódor, oktató
Bárkai Mariska, árva leány, Szilvai gyámleánya
Camilla kisasszony, Mariska nevelőnője
Szellemfi, Liliomfi barátja, színész
Kányai, fogadós
Erzsi, fogadós leánya
Gyuri, pincér
Schwartz, pesti fogadós
Schwartz Adolf, a pesti fogadós fia
Kányai szomszédasszonya, fiával
Uracs
Szolgáló Kányainál
Nép, táncosok
Két perzekútor

Helyszínek:

Kolozsvár, Telegd, Kányai uram fogadója

Szigligeti Ede: Liliomfi olvasónapló röviden

Szigligeti Ede Liliomfi című műve a 19. századi magyar vígjáték egyik kiemelkedő darabja, amely humoros, de egyben elgondolkodtató módon mutatja be a félreértések és a társadalmi elvárások hatását a szerelemre. A történet központjában Szilvai professzor, egy megözvegyült férfi áll, aki unokaöccsét, Liliomfit szeretné titokban összeházasítani gyámsága alatt felnevelt leányával, Mariskával.

Liliomfi azonban nemcsak a professzor akarata ellenére, hanem annak tudta nélkül is, vándorszínészként dolgozik. A fiatal férfi, aki Liliomfi néven szerepel a színpadon, elnyeri Mariska szívét. A professzor, aki mindeközben úgy véli, hogy Liliomfi nem más, mint egy szerencsétlen fiatalember, aki veszélyt jelent a lányára, igyekszik megakadályozni a kapcsolatot, anélkül, hogy tisztában lenne a valós helyzettel.

A félreértések csak fokozódnak, amikor Liliomfi azt hiszi, hogy nagybátyja Mariskát feleségül szeretné venni, miközben a professzor a saját lánya védelmében hoz döntéseket. A történet egy másik szerelmi szálat is bemutat: Gyuri, egy pincér, és Erzsi, a gazdag Kányai fogadós lánya között, akiknek látszólag reménytelen kapcsolata szintén összefonódik Liliomfi és Mariska történetével.

A mű kulcsszereplője Szellemfi, a hű barát és színésztárs, aki segít Liliomfinak tisztázni a félreértéseket, miközben saját magát adja ki Liliomfinak. A mű végére a félreértések tisztázódnak, és a két szerelmi történet is a várva várt boldog befejezés felé vezet.

Szigligeti műve nemcsak a szórakoztatásra, hanem a társadalmi és egyéni konfliktusok, valamint a szerelem bonyolult természetének bemutatására is alkalmas. Liliomfi egy olyan darab, amely ma is aktuális üzenetet hordoz, miközben szórakoztatja és elgondolkodtatja a közönséget.

Szigligeti Ede: Liliomfi olvasónapló

Első felvonás

A nemrégiben özveggyé vált Szilvai Tódor professzor Kolozsvárra látogatott, hogy találkozzon gyámleánya, Mariska nevelőnőjével, Camilla kisasszonnyal. A professzor elárulta neki, hogy a nyolc éve nem látott Mariskát magával viszi Nagyváradra, ahol elhatározása szerint unokaöccséhez, Szilvai Gyulához kívánja feleségül adni.

Szilvai beszámolt Camillának saját, Emerenciával töltött 15 éves házasságáról, amely során a nő egy barátja második feleségeként került a családhoz. Barátja előző felesége halála után azért kívánt újra házasodni, hogy kislányának mostohaanyát találjon. Emerencia azonban végül Szilvai mellett döntött.

A professzor elmesélte, hogy barátja halálos ágyán ígéretet tett, miszerint gondoskodik annak lányáról, Mariskáról. Azonban felesége, Emerencia nem engedte, hogy árvát fogadjanak be otthonukba, így a professzor Camillát kérte fel, hogy ő nevelje fel gyámleányát.

Miközben a szomszédos szobában Szellemfi két levelet olvas fel Liliomfinak, az első levélben Gyuri, egy egri pincér tájékoztatja őket arról, hogy Kolozsvárra utazik, hogy behajtsa a rájuk maradt 17 forint 19 krajcáros tartozást.

A második levél, melyet Szilvai Tódor írt 23 éves unokaöccsének, Szilvai Gyulának, Pesten készült, és később utánuk küldték. Ebben a levélben a professzor közli unokaöccsével, hogy kifizeti tartozásait, de elvárja tőle, hogy komolyodjon meg, térjen haza és vegye feleségül az általa kiválasztott nőt. Liliomfi, aki már előre aggódik, attól tart, hogy egy idősebb nőt kell majd feleségül vennie.

Mivel Mariska Váradra utazik, Camilla kisasszony vállalja, hogy eljátssza Bragadini Katalin szerepét egy színházi előadásban. A nevelőnő, aki szintén szerelmes Liliomfiba, tervezi, hogy ő lesz a férfi felesége.

Liliomfi azonban Mariskát szereti, és a két fiatal hamarosan kinyilvánítja egymás iránti érzelmeit. Szilvai Tódor nem nézi jó szemmel, hogy egy színész udvarol nevelt lányának, ezért felelősségre vonja Camillát az ügyben. Ezt követően a professzor felkeresi Liliomfit, aki meglátva nagybátyját, megijed, és Szellemfit kéri meg, hogy színlelje, ő maga Liliomfi.

A professzor meglepődve szemléli Szellemfit, nem értve, hogyan szerelmesedhetett bele Mariska egy ilyen köpcös, borvirágos orrú, rút arcú férfiba. A professzor végül ötven pengővel megvesztegeti Szellemfit, aki Liliomfi szerepében van, hogy hagyja békén Mariskát.

Szellemfi, bár ígéretet tesz a visszavonulásra, az alkudozás során további pénzt is kicsikar a professzortól. Tíz pengőért kötelezvényt ír alá, miszerint már nős, és újabb tíz pengőért vállalja, hogy személyesen is beszél a lánnyal. Mariska azonban átlát a helyzeten, és titokban összekacsint Liliomfival, miközben egy titokzatos csók zárja le a jelenetet.

Második felvonás

A Telegden található Kányai Zsigmond fogadójában számos férfi próbál udvarolni Kányai Erzsikének, a fogadós lányának, de mindannyian visszautasítást kapnak. Erzsike ugyanis titokban Gyurit, a nemrégiben a fogadóban dolgozó pincért szereti.

A helyzet akkor bonyolódik, amikor a szomszédasszony elárulja Kányainak, hogy látta Gyurit és Erzsit csókolózni a kertben. Kányai ezt követően szembesíti a szerelmespárt a történtekkel, és közli velük, hogy lányát egy gazdag pesti fogadós fiának, Adolfnak szánta, aki a bécsi Domayernél tanulta a vendéglátás mesterségét. Az Adolf család Schwartzék fogadója pedig 200 vendégszobával büszkélkedhet.

Bár Gyuri elhatározza, hogy megszökik Erzsi mellett, a lány nem hajlandó ezt az utat választani.

Liliomfi és Szellemfi meggyötörten érkeznek Kányai Zsigmond fogadójába, miután Gyula néhány nappal korábban eljátszotta közös 50 pengőjüket. Éhségükben öt adag rostélyost rendelnek. Liliomfi grófként mutatkozik be, és udvarolni kezd Erzsikének, ám amikor megpillantja Gyurit, megijed, hiszen tartozik neki 17 forint 19 krajcárral.

A pincér, Gyuri, felismeri adósát, és számon kéri a tartozást a „grófon”. Idővel Liliomfi bevallja, hogy valójában ő nem az, akinek látszik, és elmeséli, hogy szerelmét nem tudta elérni, pénzét elvesztette, és most Miskolcra készül, hogy ottani vendégszereplésével helyreállítsa anyagi helyzetét. Mielőtt azonban elindulna, Gyuri segítségére siet, és ifjú Schwartzként mutatkozik be.

A fiatal férfi nagyképűen és sértően bánik Erzsikével, akit többek között „libának” nevez, és a fogadóssal is szándékosan provokálja. Mivel Kányai úr személyesen még nem találkozott az ifjabb Schwartzzal, először megértően, békülékenyen fogadja őt, de az illető szemtelenségei végül felháborodott reakciót váltanak ki belőle. A Liliomfi által megformált „Fekete” uraság szeret kártyázni és mulatni, Bécsben és Pesten tartózkodik szeretőivel, és nyíltan kijelenti, hogy csak a lány hozományára hajt.

Közben megérkezik az igazi Schwartz Adolf, aki udvarias és kellemes személyiség. Kányai úr azonban nem kíván két vőlegényjelöltet egy napra: elég számára egy, így kiteszi a szerencsétlen fiatalembert a fogadóból. A korábban grófként szereplő, jelenleg pincérként dolgozó Liliomfi, Szellemfi és Gyuri összefogva határozottan állítják, hogy a magyarul törve beszélő, félszeg Adolf valójában nem más, mint a híres nőcsábász vándorszínész, Liliomfi.

A történet utolsó, tizenkettedik jelenetében új vendégek érkeznek a fogadóba. Szilvai professzor és nevelt lánya, Mariska Nagyvárad felé tartanak, és rövid pihenőt tartanak a fogadónál. Pincért kérnek, hogy szobát foglaljanak. Liliomfi, átvéve Gyuri szerepét, villámgyorsan pincérnek adja ki magát, és álruhában, elmaszkírozva siet a jövevények elé.

Harmadik felvonás

Liliomfi, Georges néven és parókában, selypítve szolgálja ki az új vendégeket. Eközben Szilvai professzort idegesítve folyamatosan fecseg, és célzásokat tesz arra, hogy mennyire szereti a professzor kedvesét, akit szintén Mariskának nevez. Az általa kreált Liliomfi-mártással próbálja elterelni a figyelmet, de végül sikerül elkerülnie a lelepleződést.

Szilvai professzor a délutáni szieszta előkészületeit végzi, és Erzsit kéri meg, hogy vigyázzon Mariskára. A két lány beszélgetni kezd, és kiderül, hogy a fogadóban csak egy pincér, Gyuri dolgozik, aki bár nemesi származású, Erzsi kedvéért vállalta a munkát. Mariska félreérti a helyzetet, féltékeny lesz, és hűtlen, csapodár személynek tartja Liliomfit.

Liliomfi későbbi magyarázkodása hiábavaló, nem sikerül megnyugtatnia a haragvó Mariskát, ráadásul Szilvai professzor is felismeri a hangját. A professzor ravaszul egy mellékszobába zárja a teátristává vált Szilvai Gyulát. A nagybácsi azt is elárulja, hogy Kányai uram pincére egy régi nemesi családból származik, amit Zsigmond gazda már korábban is gyanított, mivel valami nem stimmelt Gyurival.

Kányai Zsigmond érdeklődik Szilvai professzortól az ifjú jövedelme iránt, és amikor meghallja, hogy az összege 4-5000 pengő, elégedetten fogadja a hírt. Ennek fényében hajlandó lenne lányát hozzáadni az ifjúhoz. Ekkor felkeresi a mellékszobában éppen takarító pincért, aki szőke parókát visel, és aki korábban egy másik kulccsal kiengedte Liliomfit az ideiglenes „börtönéből”. Miután Kányai uram meggyőződik Kiss György keresztleveléből a fiú nemesi származásáról, saját kezdeményezésére küldi őket a lelkészhez, hogy házasodjanak össze, és áldását is adja a frigyre.

Közben az öreg Schwartz is megérkezik Telegdre, és panaszt tesz Kányaiéknál fia, Adolf durva és sértő bánásmódja miatt. A fogadós válaszában szemrehányásokat tesz, és kifogásolja a pesti fiú viselkedését. Liliomfi, mint ifjabb Schwartz, tovább fokozza a két idős úr közötti nézeteltéréseket, mivel az igazi Adolft ismét ki akarják dobni, mivel tévesztik őt össze Liliomfival. Gyula, a pernahajder, még azt is elhiteti Kányai urammal, hogy egy egész kompánia vándorszínész érkezett a fogadóba, hogy segítsenek a pincérnek, Erzsikének, és még Szilvai professzort is megnevezi mint a fő teátristát.

Erzsike és Gyuri házasságot kötöttek, és Mariska megkönnyebbülten látja őket együtt sétálni: végre kiderül számára, hogy Liliomfi mégiscsak őt szereti igazán. A mű végén Szilvai Tódor professzor rájön, hogy Liliomfi valójában az ő unokaöccse, Szilvai Gyula. Mivel a professzor eredetileg is támogatta ezt a kapcsolatot, örömmel adja áldását Mariska és Gyula frigyére. Az utolsó jelenetben Kányai uram is megbékél a kialakult helyzettel.

Szigligeti Ede: Liliomfi olvasónapló

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük