Friedrich Schiller 1783-ban írt drámája, Ármány és szerelem (Kabale und Liebe), saját szerelmi tapasztalatait alapul véve született. Az ötfelvonásos polgári színmű a szerző harmadik színpadi alkotása, amely a hatalom és társadalmi elvárások hatásait vizsgálja a szerelemre. A mű központi témája, hogy hogyan roncsolja és semmisíti meg a szerelem beteljesedését az intrika és ármány, miközben a fiatal nemes, Ferdinánd, és a középosztálybeli Lujza szerelmi történetét követhetjük. A darab első magyarországi előadása 1843. október 16-án, a Nemzeti Színházban zajlott.
Szereplők:
Lujza (Miller muzsikus lánya)
Ferdinánd (német miniszter fia, őrnagy)
Von Walter (német miniszter, Ferdinánd apja)
Miller (muzsikus, Lujza apja)
Lady Milford (a fejedelem kegyencnője)
Wurm (miniszter titkára)
Millerné (muzsikus felesége, Lujza anyja)
Von Kalb (udvarnagy)
Friedrich Schiller: Ármány és szerelem olvasónapló
Ármány és szerelem a felvilágosodás eszméi és a Sturm und Drang irodalmi mozgalom hatásait tükrözi, így a műfaj egyik jellegzetes példájának számít. Ma már a német irodalom egyik legfontosabb alkotásaként tartják számon. A dráma cselekményét az egyéni érdekek, a szubjektív érzések és a társadalmi hierarchiák közötti feszültség hajtja, miközben a szabadságot korlátozó körülmények és a rangok közötti különbségek az események tragikus kimenetele felé terelik a szereplőket.
Első felvonás
Friedrich Schiller Ármány és szerelem című drámájában a konfliktus már a történet kezdetén formálódik. Az első jelenetben Miller és felesége között kirobbant vita középpontjában Lujza és Ferdinánd őrnagy szerelmi viszonya áll, amely különösen érzékeny téma, hiszen Lujza eredetileg Wurm, a titkár vőlegényeként volt elrendelve.
A házaspár ezután Wurmnál keresi fel, aki aggodalmát fejezi ki, amikor megtudja, hogy Lujza nem lesz az övé. Millerné ekkor elárulja a fiatalok kapcsolatát, amivel haragot vált ki Wurmból. A titkár ezután Von Walterhez fordul, ahol tájékoztatja a minisztert Ferdinánd házassági szándékáról, miszerint a fiúnak Lady Milford grófnővel kellene összeházasodnia.
Ferdinánd és Lujza szenvedélyes beszélgetésük során megfogadják, hogy figyelmen kívül hagyják a társadalmi különbségeket, és összeházasodnak, még Von Walter akarata ellenére is. Ferdinánd bátorságát apja titkának ismerete adja, amely komoly veszélyt jelenthet a miniszterre.
Amikor Von Walter szembesíti fiát a Lady Milforddal kötendő házassági szándékával, Ferdinánd heves és megalázó válasza után a miniszter csapdát állít neki, felajánlva egy másik, jó hírű grófnő kezét. Ez azonban Ferdinánd titkának felfedéséhez vezet: a valódi oka annak, hogy elutasítja a házasságot, Lujza iránti szerelme.
Második felvonás
Schiller Ármány és szerelem című drámájában Lady Milford talán először tapasztal valódi szerelmet egy férfi iránt. Szolgálója, Sophie izgatottan várja Ferdinánd érkezését, miközben egy komornyik hozza el a herceg ajándékát: értékes gyémántokat, amelyeket egykori kedvese, Lady Milford menyegzőjére küldött.
Kiderül, hogy a gyémántokat a herceg emberekkel fizette meg: hétezer embert kényszerítettek arra, hogy katonaként induljanak Amerikába. A komornyik két fia is az áldozatok között volt, és bár senki nem állhatott ellen, Lady Milford felháborodik a hír hallatán. Elhatározza, hogy kiszabadítja a komornyik fiát, miközben emlékezik egy nemrégiben történt tűzvészre, amely négyszáz család számára hozott szomorúságot. Így úgy dönt, hogy a kapott ékszereket pénzzé teszi, és a befolyt összeget a károsultak között osztja szét.
Ferdinánd végül megérkezik, és határozottan beszél Lady Milfordhoz, emlékeztetve őt angol származására és arra, hogy egy bűnös idegen hatalomnak adja el magát. Lady Milford válaszában elmeséli élettörténetét: Norfolk Tamás családjából származik, apját politikai okokból kivégezték, anyja pedig ugyanazon a napon hunyt el. Németországba menekült, ahol a herceggel találkozott, aki szerelmet vallott neki. A herceg udvarában azonban kegyetlen hatalommal szembesült, amely ellen ő maga próbált küzdeni, több ember életét megmentve.
Ferdinánd azonban hű marad Lujzához, és elmondja, hogy ő egy polgárlányba szeretett bele. Lady Milford emlékezteti őt arra, hogy a miniszter már döntött a házasságukról, és az egész hercegség tud róla. Eközben a miniszter emberei Millerék házánál leselkednek, és Miller lányaival együtt külföldre készül szökni.
Ferdinánd dühösen beszél Lady Milfordról, és megfogadja, hogy örökké hű marad Lujzához. A miniszter emberei ekkor megjelennek a muzsikus otthonában, ahol Von Walter gátlástalanul sértegeti Lujzát és családját, börtönnel fenyegetve Millert. Lujza ájultan esik Ferdinánd karjaiba, miközben a szolgák próbálják magukkal vinni. Ferdinánd azonban megakadályozza őket, és végül apját zsarolja meg, hogy elárulja hatalomra jutásának titkát, ezzel mentve meg szerelmét.
Harmadik felvonás
A miniszter belátja, hogy ebben a játszmában kénytelen engedni fiának, de Wurm már egy újabb, ádáz tervet szövöget. Tudja, hogy Ferdinándot csak akkor tudja elválasztani Lujzától, ha csalódást okoz neki a lány. Wurm a tervet megosztja a miniszterrel: arra készül, hogy kényszeríti Lujzát, hogy szerelmes levelet írjon egy harmadik férfinak, és gondoskodik róla, hogy a levél Ferdinánd kezébe kerüljön.
Lujza helyzete kilátástalan, mivel apja zsarolásának áldozata. A lányt arra kényszerítik, hogy titokban tartsa a tervet, hiszen a polgárság körében az eskü szent és sérthetetlen. Wurm választottja Kalb lesz, aki mindenre hajlandó, ha az saját érdekeit szolgálja. Lujza kénytelen megírni a levelet, amelyet Wurm diktál neki. A levélben gúnyolódik Ferdinánd szerelmén, ami számára rendkívül sértő, hiszen a legszentebb érzéseit támadja, de nincs más választása: csak így mentheti meg apját.
Negyedik felvonás
Wurm terve sikerrel jár: a levelet végül Ferdinánd kezébe juttatják, aki dühösen olvassa el, és képtelen elfogadni, hogy Lujza szavai csupán hazugságok. Az őrnagy dühében Kalbnak támad, de végül megvetésében elengedi. Ferdinánd kétségbeesetten bocsánatot kér apjától, mivel élete teljesen összeomlott.
Közben Lady Milford magához hívja Lujzát, felajánlva neki, hogy az új komornyikja lesz, mivel Sophie házasságot kötött. Lujza azonban visszautasítja a lady ajánlatát. Lady Milford ekkor könyörög Lujzának, hogy mondjon le Ferdinándról, de Lujza határozottan válaszol: ha Lady Milford férjhez megy az őrnagynak, akkor „mátkacsókjuk közé egy öngyilkos lány szelleme tolakszik”.
Lady Milford, miután egyedül marad, ráébred, hogy élete olyan irányba halad, amely már nem felel meg neki. Levelet ír a hercegnek, amelyben szemére veti, hogy nem tartotta be ígéretét: szerelmük feltétele az volt, hogy a herceg boldoggá teszi népét. Lady Milford az egyetlen megoldást abban látja, hogy elhagyja a hercegséget. A levelet eredeti nevén, Joanna Norfolk-ként írja alá.
Ezután összehívja a cselédséget, érzelmes búcsút vesz tőlük, és szétosztja vagyonát. A hercegnek üzenetét az udvarnagy közvetíti, miszerint napszámosnőként kezd munkát, hogy megszabaduljon a ránehezedő gyalázattól.
Ötödik felvonás
Lujza gyenge és szaggatott beszédéből Miller, az apja megtudja, hogy lánya öngyilkosságot fontolgat. Lujza levelet ír Ferdinándnak, amelyben őszintén bevallja érzéseit és terveit, hangsúlyozva, hogy esküje csak életében köti. Azt javasolja Ferdinándnak, hogy ha szerelme valóban mély és őszinte, kövesse őt a halálba, mivel az élet már nem kínál számukra boldogságot.
Miller hiába próbálja meggyőzni lányát, hogy válassza az életet, próbálkozásai eredménytelenek. Elkeseredetten búcsúzik tőle: „Ha az őrnagy csókjai égetőbbek, mint apád könnyei – halj meg!” Lujza ezután széttépi a levelet.
Amikor Ferdinánd belép, mindketten megdöbbennek. Ferdinánd elküldi Millert a miniszterhez, hogy mentse meg magát egy esti vacsorától. Lázasan, citromos vizet kér Lujzától, aki apját kíséri ki. Eközben Ferdinánd megmérgezi a vizet.
Később, amikor Ferdinánd és Lujza kettesben maradnak, Ferdinánd iszik a mérgezett vízből, és Lujzát is erre kéri. Lujza, bár korábban a halált kívánta, életösztöne újraéled, és mivel már nem kötötte eskü, felfedi Ferdinánd előtt Wurm aljas tervét. Ferdinánd dühében kardot ránt, hogy bosszút álljon, de Lujza, miután ivott a mérgezett vízből, életét veszti.
A helyszínre berohannak a miniszter szolgái és Wurm, ahol a halott Lujzát és a kétségbeesett Ferdinándot találják. Ferdinánd önmagát gyilkosnak nevezi, de apját tekinti az igazi bűnösnek. A miniszter próbálja magát védeni, ám Wurm kitör, és kijelenti, hogy ő is gyilkos, de most mindenki tudja meg az igazságot. Wurm, összetörve, de elkeseredetten, végül követeli az igazságot.
Az események drámai csúcspontján Miller, aki lányát a karjaiban tartva figyelte a tragédiát, pénzét Ferdinánd lábához dobja, majd elrohan a szobából. Ferdinánd Lujza holttesténél térdepelve várja halálát, és még utolsó erejével kezet nyújt apjának. A miniszter, látva fia megbocsátását, végül engedi, hogy elvezessék.
Friedrich Schiller: Ármány és szerelem olvasónapló
Olvasónaplók – verselemzések:
- Olvasónaplók
- 1-2. osztály
- 3-4. osztály
- 5. osztály
- 6. osztály
- 7. osztály
- 8. osztály
- 9. osztály
- 10. osztály
- 11. osztály
- 12. osztály
- 1-4. osztály
- 5-8. osztály
- 9-12. osztály
- Ajánlott olvasmányok
- Elemzések – Verselemzések
- Kötelező olvasmányok röviden
- Versek gyerekeknek
- Versek mindenkinek
- Szerelmes versek gyűjteménye