Krúdy Gyula: Szindbád olvasónapló

Krúdy Gyula: Szindbád olvasónapló

Krúdy Gyula alteregóinak, az ismétlődően megjelenő hőseinek történetei az író életművének egyik legfontosabb részét képezik. Az 1911-től kezdődő Szindbád-novellák és -regények, mint a Francia kastély (1912) és a Purgatórium (1933), különleges ciklust alkotnak. Ezek a művek, együtt a 1925-ben írt Szindbád – Álomképek című alkotással, Krúdy sajátos, varázslatos világát tárják fel az olvasók előtt. A…

Olvass tovább
Wass Albert – Adjátok vissza a hegyeimet!

Wass Albert – Adjátok vissza a hegyeimet! olvasónapló

Albert Wass műve egy szegény pásztorgyerek történetén keresztül világít rá az erdélyi magyar közösség sebezhetőségére a Trianon utáni három évtizedben. A regény főhőse felnő, családot alapít, tisztességes életet él, és kiváló katonaként szolgál, miközben a körülötte lévő világ egyre inkább elviselhetetlenné válik. Wass Albert éleslátóan ábrázolja a nagyhatalmak politikai játszmáit, amelyek ma is éppoly meghatározóak,…

Olvass tovább
Szabó Magda: Az ajtó olvasónapló

Szabó Magda: Az ajtó olvasónapló

Szabó Magda „Az ajtó” című regénye egy részben önéletrajzi ihletésű mű, mely egy fiatal magyar írónő és házvezetőnője, Emerenc között kialakuló különleges kapcsolatot mutat be. A történet nem csupán két eltérő személyiségű nő barátságának kibontakozását ábrázolja, hanem mélyebb betekintést nyújt a halál küszöbén álló lélek szenvedéseibe is. Magda, aki alaposan ismeri Emerencet, tudatában van annak,…

Olvass tovább
Schiller: Don Carlos olvasónapló

Schiller: Don Carlos olvasónapló

Schiller, a felvilágosodás korszakának egyik legnagyobb drámaírója, élete viszontagságain keresztül formálta meg mélyen átérzett műveit. Bár Goethe kortársa volt, Schiller pályafutása sokkal nehezebb és küzdelmesebb utat járt be. Első drámáját, a „Haramiák”-at katonaorvosként írta, amely 1781-ben jelent meg és nagy sikert aratott Mannheimben. Azonban a bemutatót követően parancsnoka büntetések kiszabásával próbálta elfojtani írói ambícióit, és…

Olvass tovább
Balzac: Emberi színjáték olvasónapló

Balzac: Emberi színjáték olvasónapló

Honoré de Balzac, a francia irodalom egyik legnagyobb alakja, életművében egy hatalmas regényciklust alkotott, amely „Az Emberi színjáték” címen vált ismertté. A szerző 1834-től egészen 1850-ben bekövetkezett haláláig dolgozott ezen a nagyszabású irodalmi vállalkozáson, amely összesen mintegy 95 hosszabb-rövidebb regényből és elbeszélésből áll. Az „Emberi színjáték” egyedülállósága abban rejlik, hogy Balzac minden fontosabb művét gondosan…

Olvass tovább
Dürrenmatt: Az öreg hölgy látogatása olvasónapló

Dürrenmatt: Az öreg hölgy látogatása olvasónapló

A svájci Friedrich Dürrenmatt (1921–1991) a második világháború utáni drámairodalom kiemelkedő alakja. Műveiben a társadalom rejtett zsarnokságait boncolgatja, amelyek nemcsak elnyomják, hanem létezésükben is fenyegetik az egyéneket. Dürrenmatt darabjai rávilágítanak, hogy az úgynevezett igaz kapcsolatok, magasztos eszmék és nemes szokások gyakran csupán képmutatás formájában jelennek meg. Művészi célja a kollektív tévhitek leleplezése és az emberi…

Olvass tovább
Móricz Zsigmond: Tündérkert olvasónapló 1. rész

Móricz Zsigmond: Tündérkert olvasónapló 2. rész

Szereplők: Szereplő neve Szerep Báthory Gábor Erdély fejedelme Bethlen Gábor Főkapitány, majd később Erdély fejedelme Géczy András Báthory egyik embere, később fejedelem-aspiráns Imreffy A kancellár és Báthory bizalmasa Palotsay Anna Báthory felesége Imreffyné A kancellár felesége és Báthory szeretője Török Katalin Báthory szeretője Károlyi Zsuzsanna Bethlen Gábor felesége Móricz Zsigmond: Tündérkert olvasónapló 2. rész Harmadik…

Olvass tovább
Móricz Zsigmond: Tündérkert olvasónapló 1. rész

Móricz Zsigmond: Tündérkert olvasónapló 1. rész

Történelmi előzmények A török hódítások következtében 1526-ban a Mohácsi Csata után Szulejmán szultán hadserege betört Magyarország területére, és a Duna mentén előrenyomulva jelentős területeket foglalt el. A török terjeszkedés csúcspontja 1541-ben következett be, amikor Buda is török kézre került. Az el nem foglalt északi és nyugati részeket a Habsburgok, I. Ferdinánd vezetésével birtokolták, míg Magyarország…

Olvass tovább
Stendhal: Vörös és fekete olvasónapló 1.rész

Stendhal: Vörös és fekete olvasónapló 2.rész

Szereplők: Julien Sorel De Rênalné De Rênal Mathilde de La Mole Valenod Stendhal: Vörös és fekete olvasónapló 2.rész Első fejezet – Vidéki örömök Julien útja során, félúton Párizs felé, egy postakocsi fedélzetén találkozott két ismerősével, Falcoz és Saint-Giraud személyében. Saint-Giraud éppen a vidéki otthonától menekült vissza a fővárosba, mivel politikai ellentétek, nevezetesen a liberálisok és…

Olvass tovább
Stendhal: Vörös és fekete olvasónapló 1.rész

Stendhal: Vörös és fekete olvasónapló 1.rész

A történet, melynek alapját valós események képezik, 1827 decemberében vette kezdetét, amikor a Gazette des Tribunaux részletes beszámolót közölt Antoine Berthet peréről. Berthet, egy vidéki patkolókovács tehetséges fia, kezdetben papnak készült, ám négy év szemináriumi tanulmányait követően elhagyta az intézményt, és egy gazdag nemesi családnál vállalt nevelői munkát. Néhány hónap múlva kapcsolatba került a családasszonnyal,…

Olvass tovább